Manipullt telek
2005.07.23. 12:07
A genetikailag mdostott nvnyekkel val ksrletezs 1994-ben kezddtt el az USA-ban, azta vilgmret verseny bontakozott ki e terleten. A tevkenysg ellenzi szmos veszlyre hvtk mr fel a figyelmet.
Manipullt telek A genetikailag mdostott nvnyekkel val ksrletezs 1994-ben kezddtt el az USA-ban, azta vilgmret verseny bontakozott ki e terleten. A tevkenysg ellenzi szmos veszlyre hvtk mr fel a figyelmet. vatossgra intenek, hiszen a gntechnolgia segtsgvel manipullt nvnyek krnyezeti, kolgiai, egszsggyi, trsadalmi s egyb kockzatai ma mg nem ismertek. Az eurpai fogyasztk nagy rsze ezen okokbl elutastja a gnmdostott sszetevt tartalmaz lelmiszereket. A gnmdosts krdskre heves vitkat vltott ki vilgszerte. A trsadalmi tiltakozs az els amerikai gnmdostott szjaszlltmnyok megjelense idejn, 1996-ban kezddtt el. 1998-ban az uni de facto moratriumot rendelt el a genetikailag mdostott szervezetek behozatalra.
Fogyaszti tiltakozs A kereskedelmi korltozst s a hozz kapcsold trvnyalkotsi folyamatot fogyaszti nyoms knyszertette ki. Az eurpai fogyasztk hetven szzalka ugyanis nemet mond a genetikailag mdostott szervezetek felhasznlsval ellltott termkekre. Az elutasts oka a gnmdostott llnyek s a bellk kszlt termkek ltal kivltott, elre nem lthat krnyezet- s egszsgkrost hatsokban keresend. A fogyasztk GM-nvnyekkel szembeni nagymrtk bizalmatlansga az utbbi idk lelmiszerbiztonsggal kapcsolatos problmi (BSE, dioxin stb.) miatt tovbb nttek. Flelmeik indokoltnak ltszanak, hiszen a tudomny e nvnyek lettani hatsairl kevs ismerettel rendelkezik.
Nyitott krdsek Egy llny minden sejtjben sok ezer gn tallhat, melyek klcsnhatsban vannak egymssal. Hogy hny kombinci lehetsges, nem tudjuk, mint ahogyan azt sem, hogy a gnmdosts sorn hov pl be az idegen gn. A tudsok ma mg nem tudnak vlaszt adni arra sem, hogy az idegen gn milyen vltozsokat idz el az l szervezetben, mikppen hat a tpllklncra, s milyen kolgiai problmkat okoz, ha elterjed a krnyezetben. Ez az oka annak, hogy szmos eurpai ruhzlnc olyan lelmiszereket keres, amelyek nem tartalmaznak gnmdostott sszetevt.
Kzmbs tbbsg Az ellenzk arnya az osztrk s a francia fogyasztk kztt a legnagyobb. A Magyar Fogyasztvdelmi Szvetsg 2001-es felmrse szerint a hazai lakossg 70 szzalka inkbb nem vsrolna gnmdostott lelmiszert. A GFK Hungria is vgzett ez irny kutatst, mely szerint haznkban a megkrdezettek kzl a tmt ismerk fele tartja krosnak a gnmdostst, mg a tbbsg kzmbsen ll hozz a krdshez. A tjkozottsg mrtke az iskolai vgzettsg fggvnye. A diplomsok 83 szzalka hallott mr a gnmdostsrl, az alacsonyabb vgzettsgeknek azonban csupn a fele rendelkezik informcival e tmval kapcsolatban. Kiderlt az is, hogy a magasabb jvedelmek tjkozottabbak, krkben magasabb a gnmanipulcit elutastk arnya. A legnagyobb mrtkben az egszsges tpllkozsra trekvk (arnyuk nagyobb, mint tz szzalk) tartjk krosnak a beavatkozst.
|