Gnmanipulci s genetikai krnyezetszennyezs
2005.07.23. 12:31
Gntechnolgia vagy gnmanipulci alatt azt rtjk, amikor egy llny gnllomnyba bevisznek vagy eltvoltanak onnan egy vagy tbb gnt, azzal a cllal, hogy tulajdonsgait megvltoztassk.
A gnmanipulci
Gntechnolgia vagy gnmanipulci alatt azt rtjk, amikor egy llny gnllomnyba bevisznek vagy eltvoltanak onnan egy vagy tbb gnt, azzal a cllal, hogy tulajdonsgait megvltoztassk. Az agrokmiai ipar ltalban olyan szervezeteket hoz ltre gnmanipulcival, amelyek ellenllbbak a krnyezeti vltozsokkal, gyomirt szerekkel, betegsgekkel, krtevkkel vagy nehzfmekkel szemben, vagy amelyek olyan j tulajdonsgokra tesznek szert, mint a hosszabb trolhatsg, a megvltozott z vagy a nagyobb termshozam. Leggyakrabban egymstl trzsfejldsileg tvol ll fajokbl szrmaz gneket ltetnek be. Pldul emberi nvekedst serkent hormonnal gyorsabban s nagyobbra nv pontyot lehet ltrehozni, baktrium s vrus gnekkel pedig gyomirt szerekkel szemben ellenll haszonnvnyeket.
A ksrletek gyakran nem a fogyasztk rdekeit szolgljk, hanem elssorban a multinacionlis nagyvllalatok rvid tv gazdasgi rdekeit. Ezek az agrokmiai vllalatok finanszrozzk s tartjk ellenrzsk alatt a kutatst s a piacot egyarnt.
Az Egyeslt llamokban ezernl tbb vllalat foglalkozik gnmanipulcival. Gnmanipullt haszonnvnyeket - repct, kukorict, burgonyt, tkt, szjt s paradicsomot - 1996-ban tbb mint hrommilli hektron termesztettek, s a gntechnikai ipar gy szmtja, hogy ez a terlet vente megduplzdik. Ez egytt jr a monokultrk tovbbi trhdtsval s a genetikai sokflesg tovbbi elszegnyedsvel.
A gnmanipulci nem egyszer folytatsa a hagyomnyos nvnynemestsnek, amelynek sorn egymshoz kzel ll fajokat kereszteznek. A gntechnolgia alkalmazsakor azonban, mivel egymstl trzsfejldsileg tvol ll fajokbl szrmaz gneket ltetnek be egy msik szervezetbe, nem lehet pontosan tudni, hogy a beltetett gn milyen klcsnhatsokba lp, illetve milyen zavarokat okoz a befogad sejt bonyolult mkdsi rendjben. Ezrt a kvetkezmnyek veszlyessgt sem tudjuk megbzhatan megtlni, radsul a klnbz hatsok sokszor csak hossz id utn jelentkeznek. Jelenlegi tudsunk nem elegend ezeknek az sszetett hatsoknak a megbzhat felmrsre. Minthogy szaporodsra kpes llnyekrl van sz, amelyek elterjedhetnek, a kros hats megjelensekor mr ks lehet a kr helyrehozatalval prblkozni. Szmos korbbi plda figyelmeztet arra, hogy egy j s idegen faj bevitele az koszisztmba felbortotta annak dinamikus egyenslyt. Minthogy nem ismerjk pontosan egy tvoli fajbl egy msik szervezetbe bevitt gn mellkhatsait, nem tudhatjuk, milyen kolgiai kvetkezmnyei lehetnek a gnmanipullt szervezetek szabadon bocstsnak. ppen ezrt nem lehet kizrni, hogy a bevitt gn ms gnekkel klcsnhatsban olyan elnykhz juttatja az adott fajt, hogy az adott koszisztmban esetleg nhny shonos faj kipusztul. Radsul az is elkpzelhet, hogy a genetikailag megvltoztatott szervezetek nem manipullt szervezetekkel keresztezdnek a termszetben. Pldul olyan szervezetek, amelyeket arra manipulltak, hogy ellenllak legyenek gyomirt szerekkel szemben, tadhatjk ezt a tulajdonsgot a gyomoknak, amivel gyomirtszer-tr szupergyomokat hozhatnak ltre. A krnyezetszennyezs jabb formja, a "genetikai krnyezetszennyezs" fenyeget bennnket, amely minden eddigi krnyezetszennyezsnl nehezebben kontrolllhat. A gnmanipullt fajtk szles kr elterjedse tovbb cskkenti a fajon belli biolgiai sokflesget (diverzitst), s tovbb szegnytheti a mezgazdasg genetikai bzist. Hossz tvon fenntarthat gazdlkods pedig csak genetikai sokflesgen (polimorfizmuson) alapulhat.
A mezgazdasgi gnmanipullt szervezetek msik veszlye, hogy noha ezek jelents rszt emberi fogyasztsra sznjk, a mrgez, allergiakelt hatsok vagy az antibiotikumokkal szemben ellenll baktriumtrzsek megjelense, illetve egyb, egszsget veszlyeztet hatsok kiszrse lnyegesen felletesebb s kevsb megbzhat, mint a gygyszerek vagy az orvostudomny j kezelsi eljrsainak vizsglatakor.
Az iparilag fejlett orszgokban ugyan trvnyek szablyozzk a gnmanipullt szervezetek termszetbe bocstst, de ezek sem nyjtanak elegend biztostkot arra, hogy az ezzel jr kolgiai, egszsggyi, szocilis s gazdasgi veszlyt megelzzk. A harmadik vilgbeli orszgok legtbbjben ilyen szablyozs nem is ltezik, ami teret nyit a multinacionlis, nemzetek feletti nagyvllalatok szmra, hogy olyan ksrleteket is elvgezhessenek, amelyeket az ipari orszgok trvnyei nem tennnek lehetv.
A nyugati kzvlemny egyrtelmen elutastja a gnmanipullt lelmiszereket. Kelet-Eurpban ugyan nhny ves ksssel indult, de fokozatosan n az ellenlls. jabb veszlyt jelent ebben a trsgben, hogy a nagy befektetst ignyl gnmanipullt ruk hamarosan eladhatatlanok lesznek Nyugaton. A msik problma, hogy a gnmanipullt szervezeteket elllt vllalatok szabadalmi jogot kaptak termkeikre. gy a trtnelem folyamn elszr vlnak egy-egy vllalat tulajdonv alapvet lelmiszernvnyeink s haszonllataink, s a termelk s a fejld orszgok mezgazdasga fggsgi helyzetbe kerl.
gy tnik, a trsadalmi ellenrzs s befolysols nem kpes lpst tartani a gntechnolgia felgyorsult fejldsvel. Mindaddig, amg a gnmanipullt szervezetek mezgazdasgi s lelmiszeripari felhasznlsnak szmtalan krnyezetvdelmi, egszsggyi, szocilis, gazdasgi, etikai s erklcsi problmjt nem tudjuk megoldani, s amg a veszlyek felmrshez nem elg a tudsunk, le kell lltani a gnmanipullt szervezetek termszetbe bocstst. Az elvigyzatossg elve alapjn moratriumot kell bevezetni mindaddig, amg az elllt vllalatok megnyugtat mdon nem bizonytjk termkeik veszlytelensgt. Jelenleg ez az egyetlen mdja egy kolgiai katasztrfa megelzsnek.
|