Egszsggyi krok
Az lom agresszvv tesz , a krnyezetszennyezs nveli az olvass- s helyesrs-gyengesgben szenved gyerekek szmt. Ezen az oldalon rdekes cikkeket olvashattok arrl, hogy milyen hatssal lehet a levegszennyezs a gyermekekre, s hogy milyen elkpzelhetetlen betegsgeket okozhat...
Krnyezetszennyezs s a gyermekek egszsge
A Dl-Anglia terletein mrt nyri szoksos zonszint krostatja a gyermekek tdejt. Ez a hats klnsen jelents, ha a gyerekek kint vannak a szabadban. Ennek a veszlyeztet tnyeznek a kvetkezmnyt mg nem ismerjk, de az elzetes ksrletek arra utalnak, hogy a tovbbi zonveszlyeztetettsg a td tarts krosodshoz vezethet. A levegszennyezettsg szintje Nagy-Britanniban tovbbra is nveli a lgzsi megbetegedsek szmt, klns mrtkben a kisgyermekekt. Sokat mulasztanak az iskolbl a gyerekek a gyors lefolys mellkasi megbetegedsek miatt, amik ksbb krnikus betegsgekk is vlhatnak.
A szn-monoxid cskkenti a vr oxignelltst, ez fkppen a szvbetegsgekben szenvedk, a terhes anyk s magzatuk, s a veleszletett szvrendellenessggel rendelkez gyerekekre veszlyes. Azok, akik hossz idt tltenek nagy forgalm helyeken, ugyanannyi sznmonoxidot llegeznek be, mint egy ers dohnyos.
Az elmlt vtizedben 30-60%-kal emelkedett az 5-34 ves korosztly asztma miatti elhallozsa Ausztrliban, Franciaorszgban, Angliban, Kanadban s az Egyeslt llamokban. Br az asztma egy soktnyezs betegsg, a vilgon sok orvos meg van gyzdve arrl, hogy a levegszennyezs hozzjrul ennek a betegsgnek a tovbbfejldshez.
Nagy-Britannia vrosainak egy rszben mrt nitrogn-dioxid-szint lgzsszervi megbetegedseket okozhat, tbbek kztt torokgyulladst, khgst az egszsges gyermekeknl, s cskkent tdmkdst az asztmsoknl. A kn-dioxid, ami mg idnknt fellelhet az Egyeslt Kirlysgban, a gyermekek lgzszervi megbetegedsnek gyakoribb vlsval jrt egytt, ugyangy mint az asztma s a hrghurut esetben.
A sznantha sok gyermeket tehet magatehetetlenn. A levegben lev szennyezanyagok fokozzk a problmt: nvelik az rzkenysget a lgi ton rkez allergensekkel szemben. Kztudott, hogy a gyerekek egszsgnek az lom ltal trtn fenyegetse lecskkent, amikor elkezdtk hasznlni az lommentes benzint. A gyermekeket mg veszlyezteti az lom a vletlenl lenyelt por s szenny miatt. A gyermekek vrnek lomszintje, amit mg figyelemmel ksrnek az Egyeslt Kirlysgban, rtelmi krosodssal jr egytt.
Minden tdik tindzser sznanthban szenved, s minden hetedik kisiskolsnak asztmja van. Sok orvos meg van gyzdve, hogy ez az rtk mg nvekedni fog, s az asztma most egy komolyabb formban jelenik meg, mint azeltt. Az ltalnos gyakorlati vizsglatok megmutattk, hogy azoknak a szma, akik asztma vagy sznantha miatt jrnak orvosi kezelsre, 1971 s 1981 kztt megduplzdott. gy tnik, hogy ez a tendencia folytatdik: jabb vizsglatok jelzik, hogy az elmlt 15 vben ngyszeresre ntt az Egyeslt Kirlysgban az asztma gyakorisga.
(Dr. Cathy Read: Air pollution and child health)
A krnyezeti rtalmak hatsa a viselkedsre
A Johan Bla Orszgos Kzegszsggyi Intzet Teleplshigins Osztlynak vezetje, dr. Rudnai Pter forvos s munkatrsai epidemiolgiai mdszerekkel vizsgljk a krnyezeti rtalmak s a lakossg egszsggyi llapota kzti sszefggst. Ezzel a vizsglattal populcis (npessgi) szinten lehet kimutatni azokat a krosodsokat, melyek az egyn szmra esetenknt kevss rzkelhetek, de az egsz npessg szempontjb61 jelentsek. Munkjuk fontos terlete a krnyezeti lomszennyezettsg hatsainak vizsglata az idegrendszerre s a viselkedsre.
A forvos szerint nlunk ezzel a krdssel azrt is rdemes foglalkozni, mert a Fldn nagyon sok orszgban, gy haznkban is szles krben tapasztalhat jelensgekrl van sz. 1979-ben az Egyeslt llamokban rdekes vizsglatot folytattak. A gyerekek kihullott tej fogaiban tallhat lom mennyisge s az intelligencia-szint kztti sszefggst nztk. Az eredmnyek kimutattk, hogy azon gyerekek, akik tejfogban magas volt az lomtartalom, tlag 4 ponttal maradtak el trsaiktl az IQ (intelligencia-hnyados) mrsnl. Ez volt az els int jele az lom kros hatsnak. Az eredmny azt jelezte, hogy ezek a gyerekek korbban nagy lomhatsnak voltak kitve (nagy volt az lomexpozci). Az lom beplt a szervezetkbe, a csontrendszerbe. Ezt bizonytotta a kihullott tejfogukban tallt lom.
Nyolc vvel ezeltt haznk is rszt vett egy eurpai vizsglatban, mely sorn 10 orszgban az Egszsggyi Vilgszervezet (WHO) ltal kidolgozott munkaterv alapjn vizsgltk a gyerekeket. A 290 budapesti, szolnoki s romhnyi kisgyereken vgzett vizsglatok azt mutattk, hogy azok a kisgyerekek, akiknl nagyobb vrlom tartalmat mrtek, tbb terleten is lemaradtak trsaiktl.
Az els nagyobb eltrst a pszichometriai vizsglatoknl tapasztaltk. Ha egy brt kellett emlkezetbl lerajzolniuk, csak tbb hibval sikerlt. Teht a formarzkelskkel s a reprodukl kpessgkkel is baj volt. Vagyis mindazon tevkenysg problmt okozott, amelyeknl a klnbz finomfeladatokat kellett sszehangolni.
Az eltrsek msodik nagyobb csoportja a magaviseletkben volt (ez mr az els amerikai vizsglatoknl is kitnt). Ezek a gyerekek sztszrtabbak voltak, nehezen koncentrltak, figyelmk knnyen elterelhet volt, izg-mozg magaviseletek s agresszvabbak voltak, mint trsaik.
A harmadik nagy eltrs az idegrendszerre, illetve a reflexekre gyakorolt hatsok miatt alakult ki. Lassult az ingerletvezets, romlott a reflextevkenysg, s tbb hibval jrt a feladatok megoldsa. Rudnai doktor megjegyezte, hogy a reflextevkenysget a csald szocilis, kulturlis httere nem rinti, de az els kt csoportban a szlk - fleg az desanya - intelligencija nagyon fontos szerepet jtszik. Teht a htrnyos helyzetben 16 gyerekeknl a rossz csaldi viszonyok mg fel is ersthetik a klvilg kros hatsait. Egy egyszer plda alapjn ez knnyen megrthet: azok a gyerekek, akikkel nem foglalkoznak, rossz higins krlmnyek kztt lnek, keveset mosnak kezet, tbbet vannak az utcn, s gy tbb lom juthat a szervezetkbe.
Ms rszrl: azoknl a gyerekeknl, akikkel szleik rendszeresen foglalkoznak, mg a magasabb lomszint htrnyos hatsait is lehet ellenslyozni. Teht a szocilis komponens ersebb lehet az lomnl. (Termszetesen, ha kevesebb lom jut a szervezetnkbe, akkor ugyanannyi foglalkozs mellett k mg jobb eredmnyt rnek el.)
A negatv szocilis hatsok kiegyenslyozsra a szlket, pedaggusokat, gyermekorvosokat s magukat a gyerekeket is fl kellene vilgostani az lom kros hatsairl, illetve arrl, hogyan lehet a beplst megakadlyozni. Fontos tudni, hogy milyen hatsok segtik el a beplst, illetve melyek ellenslyozzk kros hatst. Pldul a vashinyos tpllkozs segti az lom felszvdst. A vashiny kialakulst zldfzelkekkel, hsflkkel lehet megakadlyozni. Ez azrt fontos, mert a hazai kisgyerekek tbb mint fele vashinyos.
Ha a gyerekek kalciumtartalm telt, pl. tejet, sajtot fogyasztanak, ez is az lombepls ellen hat. A nyolc vvel ezeltti mrsek azt mutattk, hogy a felnttek vrlom szintje megfelelt az eurpai tlagnak, de a gyerekeken mrt adatok ezt az rtket jelentsen meghaladtk. Azta a benzin lomtartalmnak cskkense miatt cskkent a leveg lomtartalma, s ezrt arnyosan cskkent a gyerekek vrlom rtke is. Mindezen tendencia ellenre a fvrosban nemrgiben vizsglt gyermekek 10-20%-nl mg mindig magasabb volt a mrt lomtartalom az egszsggyi hatrrtknl
Hogy a felnttek se rezzk teljesen biztonsgban magukat az lomszennyezdssel szemben, a forvos egy mg nem bizonytott elmletrl szlt. E szerint az lom nem csupn a gyerekeknl, de a felntteknl is puszttja az idegsejteket. Az lom okozta idegsejt pusztuls csak akkor vlik szlelhetv, amikor az agy tartalk-kapacitsa nagymrtkben cskken. Ez az letkorral jr termszetes folyamat az lomkrosods hatsra id eltt jelentkezik. s vgl mg egy elrettent adat: a felnttek tpcsatornjba jutott lom 10%-a szvdik fel, a gyerekeknl ez az arny 50%-os.
Meruk Rzsa
Az olvass-s helyesrs-gyengesg
Egyre tbb gyerek szenved dyslexiban (olvassgyengesg) s/vagy dysgraphiban (rs- helyesrs-gyengesg). Ez azt jelenti, hogy normlis, vagy tlagnl magasabb intelligencij gyermekek nem, vagy nehezen tudnak megtanulni rni, olvasni. Az irodalom a hazai gyakorisgot 5-10% kz teszi, de ha azt a tg meghatrozst alkalmazzuk, hogy olvassgyenge az a gyermek, aki nem kpes a sajt kornak megfelel szvegbl az informcit felvenni, akkor 30%-os irodalmi adat is olvashat.
Az olvass- s helyesrs-gyengesg .n. sokok rendellenessg, akkor mutatkozik meg, ha 3-4 ok egytt ll fenn a gyereknl. Jelenleg 10 okot tudok flsorolni, egy rszk kifejezetten sszefgg a fizikai vagy szellemi krnyezetszennyezssel.
- rkld.
- Nemhez kttt.
- A beszdfejlds zavara. Ez a leggyakoribb s a legslyosabb ok, kzvetlen krnyezetszennyezsi httrrel. Ugyanis a beszdszlels pontossgnak a cskkent volta a f oka az rsgyengesgnek, de az olvassgyengesgnl is nagy a szerepe. A gyerek nem hallja pontosan a szavakban a hangok gyngysort, csak gy krlbell. gy hallja a szavakat, ahogy egy rvidlt ember lt szemveg nlkl. Ennek oka, hogy a beszd tanulsnak idejn (kb 8 hnapos kortl a 3. letv vgig) a gyerek nem hallja a beszdet elg tkletesen. Ez nem dB-es hallscskkenst jelent, hanem sokkal finomabbat. Okai a kzpflgyulladsok, az lland nthk, flkrt-gyulladsok. Minl tbb nitrogn-oxidot eregetnk a gpkocsikbl a levegbe, annl jobban rongljuk gyermekeink nylkahrtyjnak vdekez erejt, annl tbb rskptelen gyereket "termelnk", akiket majd szintn autval fogunk iskolskorban gygykezelsre vinni! Ugyancsak ide tartozik a szellemi krnyezetszennyezs egyik tnete: a flfigyelem. Idzem Kokas Klrt A zene felemeli a kezeimet cm knyvbl: "A kisgyermek mg egsz figyelmvel fordul a dolgok, trtnsek, jelensgek, szemlyek fel, mert letnek ber perceiben a tanuls a termszetes. Anyja, apja vonsait, hangjt sem tudn megtanulni flfigyelemmel. Flfigyelsre a felnttek szoktatjk rszint sszevissza ontott ingerekkel, rszint sajt pldjukkal. Egsz trsadalmunk - s nemcsak a mink - a flfigyelk tevkenysgt nygi, annak ldozatai vagyunk. A flfigyelem pestisknt pusztt, raglyt kisgyermekek is elkapjk, s soha ki nem gygyulnak belle. A krokozk tptalaja a httr TV, a rdi s a magn, amely szmos csaldban lland hangokat termel megllthatatlan s kivdhetetlen tmegben. A gyermek, aki a httrzajtl nem meneklhet, vdekezsl megsketti magt. Csak azt hallja, amit hallania muszj, gy marad letben. Hamar megtanulja, hogy a felnttek beszdt hallatlannak vegye (!). A flfigyel nem csak arra nem figyel, amit a msik kzlne, de mg arra sem, amit sajt maga beszl.
- Szemszeti ok.
- Lelki okok. (Ezek nem krnemzk, csak tnetfenntartk.)
- Szocilis okok.
- Iskolai olvasstantsi mdszer.
- A vizulis kultra tltengse. Ez szellemi krnyezetszennyezs (Vekerdi Tams). A TV, a kpmagn, a kpregnyek "segtsgvel" lelltottk gyermekeinkben a kpzelet beindulst. A szvegmegrts abbl alakul ki, hogy a gyermek hallgatja a mamt s a nagymamt, ahogy mesl, s az sajt kpzelete teremti meg a hallott - ksbb az olvasott - szvegbl a kpeket, alakokat, a bels filmet, vagy inkbb sznhzat taln az letet. A Pl utcai fikban Boka olyan, amilyennek n elkpzelem, s a helyszneket is n teremtem. Sikerlt ezt a csodt lelltani gyermekeinkben, pedig a kpzeletnl nincs agyfejlesztbb folyamat. A kszen adott kpekkel azt rjk el, mintha egy gyereket 16 ves korig ppessel etetnnk, s csodlkoznnk, hogy mi lett a fogaival? Mi lett a szvegmegrtsvel?
- Az idegrendszer tkletlen rettsge. Ebben benne van gyermekeink lommrgezettsge, a leveg magas CO-tartalma, a cigarettz anya s krnyezet, az asztms, oxign-hinyos llapotokon keresztl vergd gyermek, mert itt a legfbb httr a valamilyen mdon ltrejtt, oxign- hinyos llapot.
- Ez az utols egy igazi szellemi ok, az n gondolatmenetem. Abbl indultam ki, hogy a dyslexia-dysgraphia jrvny. Csak az E-ban 12 milli gyermeket rint, de ugyangy jrvnyos zsiban (Kna, Korea, Japn), Eurpban, minden "civilizlt" orszgban. Azt gondolom, hogy ennek az az oka, hogy az rs s olvass elvesztette eredeti rendeltetst. Valaha az atyk nemzedke rsban adta t az let trgyi s erklcsi feltteleihez szksges informcikat a fiak nemzedknek. Azrt rsban, hogy az minl pontosabb legyen, hiszen az lethez volt szksges. A fik nemzedke az olvass ltal az atyk blcsessgre llt r. Ebbl az eredeti rendeltetsbl minden megromlott vagy elveszett. Egyrszt a fiak nemzedke mr - gy tnik - nem akar rllni az atyk blcsessgre. Taln - gondolom a kt vilghbor ta - a fiak nemzedke mr nem hisz az atyk letre viv blcsessgben.... Msrszt az rs maga megbzhatatlann vlt. Mire val ma az rott informci nagy rsze? A becsapottsg nvelsre. Ebben az rtelemben a dyslexia-dysgraphia jrvny, elsdlegesen szellemi ok miatt; mint minden jrvnynl a "betegsget" az eskenyek kapjk meg, akiknl a fenti 9 okbl nhny "meggyaz" a rendellenessg kibontakoztatshoz (pl. rkletes + hallsi + rossz olvass tants).
dr. Marton va (GA/A Sajtszemle, 1993 mjus 28.) |
|
"A szn-monoxid cskkenti a vr oxignelltst, ez fkppen a szvbetegsgekben szenvedk, a terhes anyk s magzatuk, s a veleszletett szvrendellenessggel rendelkez gyerekekre veszlyes." |
"1979-ben az Egyeslt llamokban rdekes vizsglatot folytattak. A gyerekek kihullott tej fogaiban tallhat lom mennyisge s az intelligencia-szint kztti sszefggst nztk." |
"A 290 budapesti, szolnoki s romhnyi kisgyereken vgzett vizsglatok azt mutattk, hogy azok a kisgyerekek, akiknl nagyobb vrlom tartalmat mrtek, tbb terleten is lemaradtak trsaiktl." |
"A nyolc vvel ezeltti mrsek azt mutattk, hogy a felnttek vrlom szintje megfelelt az eurpai tlagnak, de a gyerekeken mrt adatok ezt az rtket jelentsen meghaladtk." |
"Az olvass- s helyesrs-gyengesg .n. sokok rendellenessg, akkor mutatkozik meg, ha 3-4 ok egytt ll fenn a gyereknl. Jelenleg 10 okot tudok flsorolni, egy rszk kifejezetten sszefgg a fizikai vagy szellemi krnyezet- szennyezssel." |
|