A nvnyterpia alapjai
Dr. nmeth Zoltn 2005.07.29. 18:12
Jelenleg fl milli nvnyfaj ltezik a fldn, ebbl kzel 50.000 olyan nvny tallhat, amely annyi hatanyagot tartalmaz, hogy gygynvnyknt is alkalmazhat lenne. seink mg sztnsen figyeltk, kerestk azokat a nvnyeket, amelyekkel betegsgket meg tudtk szntetni.
A nvnyterpia (fitoterpia) alapjai: (Dr. Nmeth Zoltn)
Jelenleg fl milli nvnyfaj ltezik a fldn, ebbl kzel 50.000 olyan nvny tallhat, amely annyi hatanyagot tartalmaz, hogy gygynvnyknt is alkalmazhat lenne. seink mg sztnsen figyeltk, kerestk azokat a nvnyeket, amelyekkel betegsgket meg tudtk szntetni. A tudomny s fleg a kmiai tudomny fejldse lehetv tette, hogy a nvnyek gygyhatst, hatanyagelv szerint el tudta klnteni egymstl. gy alakult ki a hatanyag elv nvnyterpia, azaz a fitoterpia. A rszletes kutatsok kidertettk, hogy bizonyos hatanyagok ms-ms betegsgek ellen hatnak. A hatanyagok a nvnyi anyagcsere folyamn keletkezett olyan vegyletek, amely az emberi vagy llati szervezetbe jutva pozitv (negatv) lettani hatst kpesek kifejteni. A nvnyekben egyszerre tbb hatanyagot is tallunk. Egy-egy gygynvny f hatanyaga mellett szmos mellkhatanyagot is tartalmaz. Ezek a mellkhatanyagok mintegy felerstik a f hatanyag hatst. Ezltal lesz a gygytea hatsa szlesebb spektrumu mint az adott nvnybl izollt vegytiszta hatanyag egymagban. Pldul a fokhagyma, ha ppp zzva kerl az emberi szervezetbe lnyegesen tbb gygyhatssal rendelkezik, mint a szagtalantott, kapszulzott gygyszerszer vltozata. A gygynvnyek hatanyagainak sszhatst nevezzk szinergia trvnynek. A szinergia trvnye egy gygynvnyen bell rvnyesl. A Brghi trvny pedig azt mondja ki, hogy azonos gygyhats, de klnbz gygynvnyeket, ha clszeren kevernk ssze (gygynvnytrsts), akkor ersebb hatst rnk el, mintha a keverkben szerepl gygynvnyeket kln-kln alkalmaznnk. A hatanyagelv fitoterpiban teht akkor jrunk el helyesen, ha a gygynvnyek okszer sszelltsn bell maximlisan kihasznljuk a szinergia trvny s a Brghi trvny adta lehetsgeket.
A hatanyagok csoportostsa:
Alkaloidk:
A nvnyvilgban elterjedt hatanyagok, melyek a nvnyek minden rszben jelen lehetnek. Nitrogntartalm, lgos kmhats vegyletek. Jelenleg tbb mint 3.000 alkaloida tpus vegyletet ismernk, melyek az emberi szervezetben mr milligrammnyi mennyisgben is igen ers hatst fejtenek ki. Ezrt a milligrammnl nagyobb mennyisgben az emberi szervezetbe jutott alkaloida szinte minden esetben mrgez, esetleg hallos is lehet. ppen ezrt hzi szerknt csak nagyon ritka esetben hasznlhatk. A gygyszeripar viszont nagyon sok fontos gygyszer alapanyagaknt hasznostja. Az alkaloidkat ltalban grcsold, fjdalomcsillapt, bdt, lnkt hatsa miatt hasznlja a gygyszat. Jellegzetes alkaloid tartalm (mrgez) gygynvnyek a dohnylevl, nadragulya, csattanmaszlag, belndek, mk, anyarozs. Az un. Purinvzas alkaloidok csoportjba tartozik az lvezeti szerknt alkalmazhat kv, tea, kaka, kola.
Cseranyagok:
A csersav szrmazkok. A nvnyek korhadst gtoljk. Fanyar, sszehz, vzben oldd vegyletek, elssorban hasmens, bl-gyomorhurut kezelsre, klsleg gyulladt testrszek borogatsra, aranyr esetn lfrdre hasznljk. Hatsmechanizmusa: hatsra a fehrjk kicsapdnak (irreverzibilisen koagulldnak) miutn a gyulladt nylkahrtyn egy vdrteget kpez a kicsapdott fehrje, gy cskken a fjdalom, javul a kerings s sznik a gyullads azon a nylkahrtyn, amellyel a hatanyag rintkezett. A nehzfmeket is megkti csapadk formjban s gy azok mr eltvolthatk a tpcsatornbl. Legismertebb cseranyag tartalm gygynvnyeink a tlgyfagubacs, libapimp, aprbojtorjn, mlna s szederlevl.
Flavonoidok:
A nvnyvilgban nagyon elterjedt vegylet. ltalban festkanyagok s gy a nvnyek, virgok sznt adjk. Napjainkban tbb mint 2.000 flavonoid tpus vegyletet ismernk. lettani hatsuk: immunstimulls, gyulladscskkents, cskkenti a hajszlerek trkenysgt is, nyugtat hats, mjvd hats, szvritmus szablyoz hats. Legjelentsebb flavonoid tartalm gygynvny: mriatvis, psztortska, krmvirg, bodzavirg s galagonya.
Glikozidok:
sszetett vegyletek, melynek legjelentsebb kpviselje az ers hats szvre hat glikozidok, valamint az antraglikozidok csoportja. A szvre hat glikozidok gygynvnyei ers hatsak (mrgezek), ezrt csak gygyszati alapanyagknt hasznlhatk fel. Legjelentsebb kpviseli a gyszvirg, gyngyvirg s leander. Az antraglikozid tartalm drogok hatsmechanizmusa a kvetkez: a gygynvny vizes kivonatba (tea) kerl antraglikozid inaktv (nem mkd) hatanyag, mely a vastagblig vltozatlanul eljutva a vastagbl baktriumai ltal termelt btaglikozidz enzim az antragilozidot cukorra s antrakinonra hastja. Az antrakinon mr aktv hatanyag s a vastagblben nveli a blperisztaltikt s ezzel egyidben cskkenti a vastagbl vizvisszaszv kpessgt. gy a vastagblben hgabb marad a bltartalom s a nvekv blperisztaltika megsznteti a szkrekedst. Legismertebb kpviselje: a kutyabengekreg, szennalevl, illetve szennaterms.
Illolaj:
Jellemzik az illkonysg s az ltalban kellemes illat. Vzben oldhatatlanok. Felhasznlsuk igen sokrt: epehgt, epehajt, emsztst serkent, pozitv hormonhats, nyugtat, antimikrobs hats. Legfbb kpviseli: kamilla, menta, levendula, kakukkfu, macskagykr.
Keseranyagok:
Eltr szerkezet anyagok. Kzs jellemzjk az ersen keser z. A keser zhatsra az agyban kpzd ingerek fokozzk az emsztenzim termelst s a blperisztaltikt. Ezltal javul az emszts s cskken a puffadsi hajlam. F hatsa: tvgyjavt s emsztsjavt. Legismertebb kpviseli: ezerjf, angyalgykr, benedekf, pemetef.
Vitaminok:
Olyan eltr szerkezet szerves anyagok, amelyek az emberi szervezet zavartalan letfolyamataihoz felttlenl szksgesek. Ezek hinya idegmkdsi problmkat B1, vagy anyagcserezavarokat B2, illetve skorbutot C, vagy brgyulladst H okoz. A P vitamin hinyban cskken a vralvadsi kpessg, illetve U vitamin hinyban nvekszik a gyomorfekly hajlam. Legnagyobb mennyisgben a gymlcsk, a homoktvis, csipkebogy, illetve csaln tartalmazza a fenti vitaminokat.
vissza az "rdekessgek" oldalra
Oki s tneti kezels a fitoterpiban:
Mr a receptra kpzsnl gy kell sszelltani a gygynvnykeverket, hogy azokban a betegsg okt is s egy idben a tnett is szntessk. Erre nagy lehetsgnk van, mivel nagyon szles a gygynvnyek sklja. Pldul egy pszichoszomatikus betegsgben szenved beteget csak gy tudunk egyidben oki s tneti kezelsben rszesteni, ha a teakeverkben oki kezelsknt nyugtat hats gygynvnyt (szinergia trvny), vagy gygynvnyeket (szinergia s Brghi trvny), tneti kezelsknt pedig ugyancsak a Brghi trvnyt s a szinergia trvnyt is felhasznlva a tnetre clszeren sszevlogatott s minden esetben szemlyre szabott gygynvnyeket vlogatunk ssze. gy egy idben egy teakeverkben kapja a beteg betegsgnek okra s tnetre is a segtsget. Tipikusan pszichoszomatikus betegsg a gyomorfekly. E betegsg oki-tneti kezelse a kvetkez: a betegsg oka az "ideges gyomor", melyre a teakeverken bell nyugtat hats illolaj hatanyagt hasznljuk fel a komlnak. Mivel a gyomorfekly fjdalommal, esetenknt grcskkel is jr, ezrt a nagy nylkatartalmt felhasznlva mintegy bevon szerknt hasznljuk az desgykeret tneti teakomponensknt. A gyomorfekly helyi gyulladssal is jr, ezrt a teakeverkbe a krmvirgot is bele kell tenni - melynek flavonoid hatanyaga az egyik legjobb gyulladscskkent s hmost hatssal br. Mivel a gygyulsi hajlamon tl a gygyulsi idt is clszer gyorstani, ezrt a cickafark glikoproteidjt is hasznostjuk gyulladscskkentsre, valamint a cickafark flavonoidjt grcs s fjdalomcskkentsre, illetve keseranyagt hmosts gyorstsra is felhasznlhatjuk. Az orbncf mg tovbb ersti a hmosodsi hajlamot, mint tneti kezelst tudunk vele elrni a teakeverken bell, ugyanakkor nyugtat hatsnl fogva az oki kezelsknt adott gygynvny komponenshez a Brghi trvny alapjn jelents tbblethatst biztostunk. E teakeverk hatkonysgt mg a nyers kposztalben lv U vitamin adagolsval tudjuk fokozni. gy egy t rszbl ll gygynvnykeverk clzottan oki s tneti kezelst tud adni egy pszichoszomatikus betegsg esetn is.
Gygynvnyek alkalmazsi formi:
A hatanyagok nagy rsze vzoldhat, gy a hatanyag kivonsnak hmrsklet ignye fggvnyben tbbfle vzben oldsi eljrst klnbztetnk meg. A vzben oldott hatanyagot tenak nevezzk, de nem mindegy, hogy milyen hatanyagot akarunk tea formjban vzbe juttatni. Forrzattal azokat a hatanyagokat juttathatjuk teavzbe, amelyek 100 fok krli hmrskleten olddnak ki legknnyebben, ezek a levelek, virgok s illolaj tartalm drogok. Ebben az esetben hosszan (10-20 percig) nem szabad 100 fokos hhatsnak kitenni a drogokat. A kemnyebb szerkezet drogok: gykerek, szrak, magvak kivonsi mdja a fzet, mely esetben 10-20 perc idotartamig 100 fok hhatsnak tesszk ki a drogokat. A macertum vagy hideg ztats a nylkaanyag drogok esetben ktelez, mivel nagyobb hhatsra a nylkaanyag elcsirizesedik s nem megy t oldatba. Amennyiben nvnyi nedveket akarunk kinyerni (prslevek), abban az esetben a kivons mdja a prsels. Illolajok kinyersi mdja vagy a prsels vagy a vzgz-desztillci.
A gygynvnyek gyjtsekor kvetend szablyok:
Csak azt a nvnyt gyjtsk be, amire szksgnk van. Csak azt a nvnyi rszt gyjtsk be, amely a drog gyjtsekor a hatanyagot tartalmazza. Ne szedjk fel az sszes nvnyt, biztostsuk a tovbbszaporods lehetsgt. Naponta csak annyi nvnyt gyjtsnk be, amennyit aznap fel tudunk dolgozni. Akkor gyjtsk a nvnyeket, amikor a hatanyaguk maximumon van. Csak p nvnyrszeket gyjtsnk.
Gygynvnyek alkalmazsa felhasznlsi forma szerint:
Folykony gygyszerformk: elixrek, gygymzek, aroms vizek, szirupok, tinktrk, ecetes kivonatok, gygyborok. Belsleg alkalmazhat szilrd gygyszerformk: kapszulk, gygycukrok, gygypasztillk, gygytablettk, gygyporok, szraz kivonatok. Klsleg alkalmazhat folykony gygyszerformk: gygyfrdok, irrigls, bents, szemcsepp, flcsepp, gargalizl szerek, inhall szerek, hg kencsk s olajok, lemos szerek. Klsleg alkalmazhat flszraz ksztmnyek: krmek, kencsk, pasztk, glek, tapaszok, porok, kpok.
vissza az "rdekessgek" oldalra
Betegsgcsoportonknt alkalmazand gygynvnyek:
Meghlses megbetegedsek esetn alkalmazhat gygynvnyek:
A betegsg a lgutakat rinti. A nylkahrtyn mindig megtallhat krokozk meghls esetn a lgti nylkahrtykon elszaporodnak s gyulladst okozhatnak. A meghlses betegsgek megelzhetok a szervezet vdekez erejnek tmogatsval. E clra vitamin tartalm drogok alkalmasak, illetve izzaszt hats drogok is felhasznlhatk, melyek egyben a szervezet kros anyagcseretermkeit is eltvoltjk, ezltal nvelve a szervezet vdekezkpessgt. A lgti gyulladsok az orr nylkahrtyjt rintik elssorban, ahol a kialakult gyullads a garat s a gge irnyban terjed tovbb. A torokban kapar rzs jelentkezik s a mandulk is gyulladsba jhetnek. Ebben az esetben nagyon jl hasznlhatk az absztringens (gyulladscskkent hats cseranyag tartalm drogok (prlfu, cserszmrce), de legfkppen az orvosi zslya, mely nemcsak cseranyag tartalma rvn hat, hanem baktericid hats illolaja is segt a gyors gygyulsban. Ha a gyullads a ggre is rhzdott rekedtsg, illetve khgs jelentkezik, ebben az esetben a kakukkfu alkalmazhat. A khgs szraz nylkahrtya esetben nagy nylkatartalm drogok adsval szntethet (orvosi ziliz, martilapu), amennyiben a khgs sok nyklerakds miatt kvetkezik be, gy azltal cskkenthet a khgsi inger, hogy a nykot fellaztjuk a szappangykr vagy kankalingykr, vagy ibolyagykr hatanyagval. A meghlses megbetegeds esetn alkalmazhat gygynvnyek: bodzavirg, bogy, csipkebogy, mlyva, hrsfalevl, ibolyagykr, kankalingykr, kakukkf, martilapu, krfarkkr, szappangykr, tdof, tif, erdei feny illolaj, eukaliptusz illolaj, s citromf illolaj.
Gyomor s blbetegsgnl alkalmazhat gygynvnyek:
Elgtelen emszts kvetkezmnyekppen a belekben gzok keletkeznek, mely teltsgrzssel jr egytt. Ezeken a panaszokon segt az nizs, kmny illolaj tartalm tea. Az tvgyjavtsra elssorban a keseranyagokat tartalmaz trnicsgykr s benedekf alkalmas, valamint az aroms anyagokat is tartalmaz klmos gykr, illetve a cspos anyagot is tartalmaz gymbrgykr. Ebben az esetben mindig az tkezs eltt legalbb fl rval kell elfogyasztani dests nlkl. Gyomor-blrendszeri problma a hasmens is, melynek alapvet szablya az, ha fertztt tel okozta a hasmenst, akkor annak eltvozsig nem szabad beavatkozni. Egyb okok miatt bekvetkezo hasmens esetn adsztringens (sszehz) hats cseranyag tartalm gygynvnyekkel kell a hasmenst megszntetni (aprbojtorjn). Gyomornylkahrtya hurut esetben gyulladscskkent kamilla adsval s desgykr vdhatsnak kihasznlsval tudunk vdekezni. Szkrekeds esetn elssorban az antraglikozid hatanyagot tartalmaz kutyabenge s szennalevl adagolsa a clszer. Ers hats szerek, ezrt menstruci esetn ellenjavallt. Tarts, nem krltekint alkalmazsuk sorn kliumhiny is fellphet, melynek szv-kerings rendszerben negatv kvetkezmnyei lehetnek. Ugyancsak tilos alkalmazni szoptats alatt, mivel az anyatejbe is bejut s gy a csecsem hasmenst is okozhatja. Tilos az alkalmazsa terhessg esetn is, mivel grcst okoz hatsnl fogva vetlst okozhat. Gyomor s blbetegsgeknl alkalmazhat gygynvnyek: angyalgykr, benedekf, ezerjf, fehrrm, klmos gykr, majoranna, szurokf, trnicsgykr, nizs, bazsalikom, kmny, deskmny, kapor, menta, desgykr, kamilla, kutyabengekreg, szennalevl, aprbojtorjn, fonya, libapimp, szederlevl, kknybogy, rebarbara gykrtrzs.
Mj s epemkdst befolysol gygynvnyek:
A mj a kzti anyagcsere legfontosabb szerve s gy nagy szerepe van a mregtelentsben is. Amennyiben a mj megbetegedse bekvetkezik, gy mjvd gygynvnnyel kell a mjon segteni. A szilimarin tartalm mriatvis erre a legalkalmasabb. Az epemkds zavarainak kezelsben is hatkonyak a gygynvnyek. Pldul a menta, katngkr, nagybojtorjn, gyermeklncf gykr. Mj s epemkdst befolysol gygynvnyek: borsosmenta, borsosmenta illolaj, homoki szalmagyopr, katngkr, gyermeklncfgykr, nagybojtorjn, mriatvis.
Vizelethajt gygynvnyek:
Amennyiben a szervezetben tbbletvz halmozdik fel, gy szksg van vz, illetve vizelethajt gygynvnyek adagolsra. Ugyancsak szksg van akkor is ezen gygynvnyekre, ha prosztata problma merl fel, vagy a hgyti rendszer gyulladsa miatt t kell mosni a hugyutakat. Vizelethajt gygynvnyek: aranyvessz, babhvely, borokabogy, feketeribizke levl, kukorica bajusz, kknyvirg, lestyngykr, nyrfalevl, tarackgykr, medveszl levl, tkmag s tkmagolaj, fehrvirg fzike.
Idegrendszerre hat gygynvnyek:
A napi stressz s az izgatszerek tlzott adagolsa miatt (kv, tea) szksges lehet a nyugtat hats gygynvnyek alkalmazsra. Az idegrendszerre hat gygynvnyeket hrom nagy csoportra osztjuk hatsuktl fggen: 1. Depresszi elleni gygynvnyek. 2. Altat hats gygynvnyek. 3. Nappali nyugtat hats gygynvnyek. Antidepresszns gygynvny az orbncf. Kifejezetten altat hats gygynvny a koml s a levendula illolaj. Nappali nyugtatsra alkalmas gygynvny legjelentsebb kpviselje a macskagykr s a citromf, melyeknek az a tulajdonsguk, hogy lnktve nyugtatnak s ezen hatsuknl fogva nagyobb dzisban br nyugtatk az altat teba nem clszer belekeverni. A szvidegessg leghatkonyabb gygynvnye a galagonya virgos gvg s a szrs gyngyajak.
Szv s rrendszeri betegsgek esetn alkalmazhat gygynvnyek:
Elssorban megelzsben s a kevs tnetet okoz szv- s rrendszeri betegsgek kiegszt kezelsben van jelentosge a gygynvnyeknek. A szv- s rrendszeri betegsgek gygynvnyei: cseresznye s meggyszr, fehr fagyngy, fokhagyma, galagonya, gyngyajak, olajfalevl, somkr, szagos mge.
Reuma s zleti bntalmaknl alkalmazhat gygynvnyek:
A reuma immunolgiai alapon ltrejv gyulladsos folyamat, mely mozgsszerv rendszeri szervekben is fellp megbetegedsekhez vezet, haznkban szinte npbetegsg. Kezelse elssorban vrbsget okoz tneti klsdleges, tovbb gyulladscskkent s anyagcsere fokoz immunrendszert erst bels szerekkel oldhat meg. A reuma s zleti betegsgeknl alkalmazhat gygynvnyek: levendula illolaj, orvosi zslya illolaj, rozmaring, rozmaring illolaj, kmfor, fekete mustrmag, fehr mustrmag, fuzfakreg, csalnlevl, gyermeklncf gykr, fahj illolaj.
Ngygyszati gygynvnyek:
Elssorban a ciklus kros mdosulst tudjuk gygynvnyekkel befolysolni belsdleges alkalmazsra, illetve a fehrfolys megszntetsre lehet kls mdszerekkel gygynvnyeket alkalmazni. Ngygyszati gygynvnyek: cickafark, fehr rvacsaln, palstfu, psztortska, krmvirg.
Brbetegsgek esetn alkalmazhat gygynvnyek:
ltalban sebkezelsekre s ekcms, nem fertz kitsekre alkalmazzuk elssorban klsleg a gygynvnyeket. Tilos a br kezelse brrk, anyajegy, mjfolt s nagyobb szemlcsk esetben. Brbetegsgek esetben alkalmazhat gygynvnyek: rnika, cserszmrce, difalevl, mandulaliszt, gubacs, korpaf, krmvirg, lapugykr, lenmag, nyrfargy, orvosi zslya, pipacsvirg, rmai kamilla, szeldgesztenye levl, kamilla illolaj, cickafark illolaj.
vissza az "rdekessgek" oldalra
Az aromaterpia:
Az illolajok nevktl eltren nem olajok, mivel az olajok f tulajdonsga az, hogy fehr paprra cseppentve zsros nyomot hagynak s szobahmrskleten jelentktelen a prolgsuk. Az illolajoknak pedig ppen az a legjellemzbb tulajdonsga, hogy szbahomrskleten is jelents gyorsasggal prolognak s prolgsuk utn sem hagynak nyomot. Az illolajok tisztasgnak megllaptsra is ezen tulajdonsgt hasznljuk fel, ugyanis ha el is illan a fehr paprra cseppentett illolaj, de a papron a legkisebb nyomt is ltjuk a cseppnek, akkor nem 100 %-osan tiszta a vizsglt illolaj. Az illolaj teht sok vegyletbol ll vegyes komponens, folykony halmazllapot, 100 %-ban illkony anyagok elegye, mely jelents gygyhatssal br. ppen a hatanyagok gazdagsga adja az illolajok nagy rtkt, hiszen minden egyes komponens kztt s az sszes komponens kztt is olyan klcsnhatsok vannak, amelyek rvn azok klnleges karaktert kapnak, s sajtsgos gygyt tulajdonsguk is ezekhez rendelhetk. Teht az illolajok esetben mg fokozottabban jelentkezik a szinergia trvnye. Az illolajok gygyhatsa attl fggen, hogy melyik gygynvny illolajt milyen formban hasznljuk fel, nagyon sokrt lehet. Pldul a tli megfzst s az ebbl esetlegesen kialakul lgti betegsgeket eukaliptusz, feny, citromf illolaj keverknek illetve kombincijnak inhallsval tudjuk megelzni. Ebben az esetben az illolajak baktericid s viricid hatanyagait hasznostjuk. Ha lzas betegnek adunk belsleg eukaliptusz olajat, akkor az illolaj lzcsillapt hatst hasznljuk. Ugyancsak bels hasznlat esetn a levendula illolaj nhny cseppje (max. 5) kivl altat hats, mg ugyanez a levendula illolaj gsi srlsre juttatva klsleges kezels mellett gyulladscskkent s hmost hats. Az illolajokat ltalban vzgz desztillcival lltjk el, kivve a citrusflket, melyekbl hideg prselssel lltjk el az illolajat. Az illolajat tartalmaz gygynvnyek legklnbzbb rszeiben tallhat az illolaj. gy pldul a virgokban, a kamilla, levendula esetben, a mentaflknl a levelekben talljuk az illolajat. Van olyan gygynvnynk is, amelynek a fja tartalmazza az illolajat, ilyen a rzsafa.
Az aromaterpia fogalma:
Az illolajok kls s bels felhasznlsa gygyszati clra.
Az aromaterpia mdszerei:
Prologtats, inhalci, lemoss, borogats, frdk, masszzs s bels alkalmazs. Az illolajok bels alkalmazsa azt jelenti, hogy naponta nhny cseppet kell a 100 %-ban tiszta illolajbl vivanyaggal bevenni s megenni. Ez esetben az illolaj mintegy gygyszerszeren hat s nagyon gyors gygyhatst rhetnk el vele. Pldul nagyon gyors nyugtat, altat hatst rnk el nhny csepp koml illolajjal, vagy levendula illolajjal, szksg szerint a kett kombincijval az esti lefekvs eltt. Vagy nagyon gyors s jelents vzhajtst tudunk elrni nhny csepp galagonya illolaj bevtelvel. A bels alkalmazs nagy tudst ignyel, ismerni kell a kontraindikciit. Leggyakoribb mellkhatsa az allergia, de a borsmenta illolajt 7 ves kor alatti gyermekek belsleg nem kaphatjk, mert lgcsogrcst okozhat, s a gyermek megfulladhat.
Az illolajok ltalnos hatsa:
A limbikus rendszeren bell pozitv lelki hats. Az idegrendszerre ltalban nyugtat hats. Keringsi rendszeren bell f hatsa a vrnyoms szablyozs, szvmkds s rtnus regull hatsa. Knnyti s stimullja a lgzst, oldja a nykot. Serkenti a vese mkdst s fokozza a vizelet kivlasztst. A hormonrendszeren keresztl hatssal van a laktcira, a menstrucis ciklusra. Antimikrobs (antibaktericid, antifungicid, s antivirlis) hats. Fokozza az epetermelst s oldja a sima izmok grcst.
Az aromaterpia mdszerei:
Prologtats: pszichs-lelki hats, lgtr ferttlents. Elssorban prevenciban alkalmas. Inhalci: lgti betegsgek, nykolds. Az inhalci ltalnos formja a gzzel trtn illolaj bellegzs. Specilis formi: a szraz inhalci, valamint a szauna, mely egyben a teljes test inhalcijt is jelenti. Lemoss, borogats: elssorban br elvltozsok, sebek kezelsre hatkony kls mdszer. Az illolajos frd kls brfelszni, valamint nyugtat, relaxl hats. Illolajos masszzs: kls hats, frisst hats, izomgrcsold hats. Bels alkalmazs: konkrt betegsg gygytsra vagy fszerknt alkalmazhat. Nagyon lnyeges ebben az esetben az illolaj tisztasga s a helyes, pontos, szakszer dozirozsa, a kontraindikcik maximlis figyelembe vtelvel.
Javallatok
Lgti panaszok esetn: eukaliptusz, citrom, kakukkf, szantlfa, nizs, angelika, mentol. Emsztsi zavar esetn: deskmny, citrom, narancs, rozmaring, fahj, fehrrm, fokhagyma, majoranna. Nyugtats: citrom, gernium, illang-illang, levendula, jzmin, jcint, koml, macskagykr. Klimax: gernium, levendula, rmai kamilla. Ferttlents, antimikrbs hats: kakukkf, oregano, eukaliptusz, citromf, mirha, tmjn. Grcsolds: kamilla, kmny, deskmny, menta, cickafark. Vizelethajts: feny, levendula, borka. Kerings stimulls: fahj, borka, fokhagyma. Vrnyoms nvels: rozmaring.
vissza az "rdekessgek" oldalra
Apiterpia:
Az apiterpia fogalmn a mhek termkeinek gygyt cl felhasznlst rtjk. A mhszeti termkek koncentrltan tartalmazzk a nvnyek, a nvnyi drogok hatanyagait, a mhek anyagcseretermkeivel, specilis enzimjeivel s hormonjaival keverten. Farmakodinamikai hatsuk a gygynvnyek hatsaihoz hasonlak. Tpllkozs lettani szempontbl jellemzjk az, hogy koncentrltan tartalmazzk a szervezet mkdshez szksges ltfontossg anyagokat. Rendszeres fogyasztsuk segti az egszsg megrzst s az immunrendszer ersdst.
Apiterpis termkek:
Mz: A virgok nektrjnak, nvnyi nedveknek a mhek ltal talaktott termke. Az ember a mzet az si idktl fogva gyjttte s eleinte mint csemegt, ksbb mint fontos tpllkot, vgl mint gygytermket hasznlta, illetve hasznlja. Mai ismereteink alapjn a mz kzel 70 fle gygy- s fiziolgiai hatssal br. A mz kivl sznhidrtforrs, mely gazdag svnyi anyagokban, tartalmaz vitaminokat, s szerves savakat, illolajokat s fontos enzimeket. Tallhatk mg benne aminosavak, fehrjk s egyb bioaktv anyagok. 81%-ban fleg monoszacharid cukrot tartalmaz. 22 fle makro- s mikroelem tallhat benne. Elsosorban C s B vitamin, folsav s nikotinsav a leglnyegesebb vitamin tartalma. Magas az enzimtartalma is s ez okozza a jelents antibiotikus sajtossgt. A lpes mzben lv viasz fokozza a mz hatkonysgt nylkahrtya-gyulladsok, illetve immungyengesg esetn. Legjelentsebb felhasznlsi kre: szvbetegsgek (szvgyengesg), gyomorhurut, lgcsohurut, endokrin-mirigy bntalmak (elgtelensg), sebek. Kontraindikcii: cukorbetegsg, pajzsmirigy tltengs, agyalapi mirigy tlmkds, allergia s gyomorsav tltengs.
Virgpor: Az apiterpia fontos gygyt termke. Klnbz szn szemcss anyag, amely magas biolgiai rtke folytn jelents energiaforrs, nemcsak a mhek, de az ember szmra is. Mivel a virgport elsdlegesen a mhek, a fiatal mhlck tpllsra hasznljk, gy hasznosan segti az emberi szervezet karbantartst is. A virgpor tulajdonkppen a virgos nvnyek hm jelleg ivarsejtjeibl ll. Fontos fehrjeforrs, mivel a 22 aminosavbl mintegy 20-at tartalmaz. Erst, roborl hatsa a specilis fehrjetartalmn tlmenen a magas svnyi anyag tartalmval is sszefgg. Elssorban vas, rz, kn, ntrium, klium, klcium, magnzium, mangn, cink, krm, nikkel, szeln, kobalt tallhat benne. Egyben az apiterpis termkek legjelentsebb vitamin forrsa is. Serkenti az anyagcsere folyamatokat, a bels elvlaszts mirigyek mkdst. Elsegti a vrkpzst, ersti a szvizmot. ltalnos roborl hats.
Propolisz: A nvnyek, fleg a nyrfaflk rgyeibl, egyb nvnyi nedvekbl szrmaz specilis termk, melyet a mhek ferttlento, ragaszt, tartst cllal hasznlnak. Legjelentsebb hatanyagai: gyanta, balzsam, viasz, illolajok, flavonoidok, svnyi anyagok. Ers fjdalom s gyulladscskkent, valamint antioxidns hats. A kaptrban a nagyobb test betolakod llatokat miutn megltk a mhek propolisszal balzsamozzk be s gy vdekeznek a fertozstl.
Mhpemp: A dolgoz mhek hormonvladka. Ezzel a fehrjekoncentrtummal tplljk a kikelt lckat 3 napig, illetve a mhkirlynt lete folyamn vgig. Ez alapjn lesz a mhkirlyn sokszorosan nagyobb a dolgoz mheknl s a mhpemp hatsra l az anyakirlyn sokszorosan hosszabb ideig is mint a dolgoz mhek. Ugyancsak a mhpemp hatsra tud az anyakirlyn risi reprodukcis feladatot vgrehajtani. ltalnos roborl, teljestmnyfokoz hats az emberek esetben.
Mhmreg: A vipera mreghez hasonl specilis llati termk. Jellegzetes aminosava a taurin, amely csak a mhek vrben s bizonyos virgporokban fordul el. Nagy hatkonysggal alkalmazhat reuma, sokzleti gyullads, idegzsba, szivrvnyhrtya s ideghrtya gyullads esetn. Alkalmazs mdja: kzvetlen mhszrs a fjs testrszre, vagy kzvetlen mhszrs az akupunkturs pontokon, vagy az akupunkturs pontok beinjekcizsa. Vagy krmekkel bedrzslve, illetve fon s iontoforzissel juttatva a szervezetbe. Tilos a has s a fej kezelse. Kontraindiklt vese, mjgyullads, cukorbetegsg, terhessg, mhmreg allergia esetn. vissza az "rdekessgek" oldalra
|