Energia
2005.07.23. 12:41
A fldbl bnyszott vagy kiszivattyzott, aztn motorokban vagy kaznokban elgetett fosszilis tzelanyagok - a szn, az olaj s a fldgz - a legtbb ipari orszgban az energia 90 szzalkt, vilgszerte pedig az energia 75 szzalkt szolgltatjk.
Energia
A fldbl bnyszott vagy kiszivattyzott, aztn motorokban vagy kaznokban elgetett fosszilis tzelanyagok - a szn, az olaj s a fldgz - a legtbb ipari orszgban az energia 90 szzalkt, vilgszerte pedig az energia 75 szzalkt szolgltatjk. (Adatbank 1. tblzat.) Kzlk a legltalnosabban elfordul kolaj ll az len, ez a 20. szzadot alakt s jelenleg ptolhatatlannak ltsz energiaforrs.
Energia a kzeljvben
A mszaki, gazdasgi, trsadalmi s krnyezeti irnyzatok vizsglata azt sugallja, hogy egy vilgmret energiavltozs korai szakaszba lptnk, s e vltozs a 21. szzad els felben fel fog gyorsulni. Jvend energiagazdasgunk szmra az elsdleges erforrsok a Fld legbsgesebb kincsei lehetnek: a napfny, a szl s ms megjul energiaforrsok. A f zemanyag pedig e 21. szzadi gazdasgban a hidrogn, a vilgegyetem legknnyebb s legbsgesebben elfordul eleme lehet.
Ma mind a fldgzbl, mind a sznbl elegend mennyisg van ahhoz, hogy a 21. szzad vgig vagy azon is tl kitartson - az olaj viszont nem. Ahogy a 17. szzadi Angliban elfogyott az olcs fa, ma az olcs kolaj kimerlsnek veszlyvel llunk szemben. A kitermelhet olajkszletnek mr majdnem a fele elfogyott, a vilgtermels vrhatan 2010-ben fogja elrni a cscsot, aztn pedig hanyatlani kezd. A 20. szzadi szak-Amerika - s kiss szernyebb mrtkben Eurpa s Japn - tmegfogyaszti kultrja egy "energiafal trsadalmon" alapult, mely az olcs, bsges energit egyfajta alkotmnyos jognak tekintette. De az amerikaiak sok energit ignyl letmdja s a 20. szzad Egyeslt llamok ltal vezetett vilgmret energiafogyasztsi irnyzata - tzszeres nvekeds, megngyszerezds 1950 ta - nem valszn, hogy fenntarthat minta lehet a tbb mint 9 millirdos 21. szzadi npessg szmra. (Adatbank - 1. bra.)
Jval knnyebb lesz kielgteni a vilg energiaszksgleteit az eljvend vekben, ha az elegend elve lp a tkozls helyre a kvetkez energiaparadigma etikjaknt. Ez ttrst kvetel nem annyira a tudomnyban vagy a mszaki megoldsokban, mint inkbb az rtkekben s az letmdban. Olyan szerny vltozsokkal, mint az energia hatkonyabb felhasznlsval, kisebb autkkal s laksokkal, vagy kevesebb autzssal s tbb kerkprozssal, letmdunk mg mindig trtnelmi mrcvel mrve fnyz maradna, de sokkal jobban illeszkedne egy fenntarthat energiarendszerbe. Szmos tanulmny azt mutatja, hogy a felttlen fogyaszts helyett inkbb az emberi jlt javtsra sszpontost trsadalmak tudjk elrni sokkal kisebb energiaignyeikkel a fejldsi clokat.
Ennek rdekben igen fontos a hatkony energiafelhasznls technolgik vilgmret alkalmazsa. Az pletek emsztik fl az sszes energiafogyaszts 36 szzalkt, lettartamuk pedig 50-80 v, azaz brmely kslekeds hatkonysguk javtsban hossz vekig bebetonozza a vesztesges felhasznlst. Becslsek szerint jobb plettervezssel s a piacon mr elrhet technikk s technolgik alkalmazsval az ipari orszgok energiafelhasznlsukat felre cskkenthetnk; ms orszgokban ez az arny pedig mg nagyobb lehet. Mindehhez elengedhetetlen a ktelez rvny szabvnyok s trvnyek megalkotsa, pnzgyi sztnz rendszer kialaktsa, tervplyzatok kirsa.
A vilg energiafelhasznlsnak egynegyede a szlltmnyozsban fogy el, ennek 70 szzalka a fejlett orszgokban. A jelenlegi bels gs motorok hatkonysgnak javtsa szmos lehetsget tartogat, akrcsak a sokkal jobb hatsfok hibrid (robban s elektro-) motorok bevezetse. A Toyota s a Honda hibrid motorjainak hattvolsga 4 liter benzinnel 80-100 kilomter, mg az amerikai autpark csak tlag krlbell 44 kilomtert kpes ennyi zemanyaggal megtenni. A gyrtkat ktelez szabvnyok s a vsrlk sztnzse hozzjrulna ahhoz, hogy ezek az autk megjelenjenek az utakon, az zemanyagadk pedig elsegthetik a tmegkzlekeds szlesebb kr ignybevtelt.
A gazdasg talaktsa
Az ipar az sszes energiafelhasznls 40 szzalkrt felels, melynek felt az energiafal anyagok (mint pldul acl, vegyszerek, cement, papr) ellltsa emszti fel. Az tmeneti s fejld gazdasgokban az ipar tbb energit fogyaszt, mint a kzlekeds s az pletek egyttvve. Az ipar energiaignye felre vagy akr mg jobban is cskkenthet volna jobb hatkonysg technolgikkal, mint pldul elektronikus szablyz rendszerekkel, hvisszanyer bojlerekkel vagy jobb hajtmotorokkal (melyek a termelt energia felt-ktharmadt fogyasztjk el Brazliban, Knban s az Egyeslt llamokban), a villamosenergia-szksglet fedezsre jobb hatsfok fejlett gzturbinval. A gz s hmennyisg prhuzamos felhasznlsa (vagyis a kapcsolt energiatermels), valamint mikroenergetikai eszkzk, mint pldul mikroturbink vagy Stirling-motorok rendszerbe kapcsolsval az sszestett hatsfok elrheti, st meghaladhatja a 80 szzalkot. A kapcsolt energiatermels Eurpban mr az ramellts egyik jelents forrsa, az orszg termelsnek 30 szzalkt adja Hollandiban, 34 szzalkt Finnorszgban s 40 szzalkt Dniban.
A gazdasgi szerkezet vltozsa is jelents bels potencillal br, bizonytk erre az ipari orszgok energiafogyasztst jelents mrtkben cskkent, kevsb energiaintenzv, szolgltat tpus gazdasgi szerkezetre val fokozatos ttrse.
Mr csak azrt is szksg van az energiahatkonysg s a megjul energik globlis s szles kr alkalmazsra, mert az elrejelzsek szerint az 1990-es vek vge s 2020 kztt a vilg energiafogyasztsa majdnem 60 szzalkkal nvekedni fog a npessg szaporodsa, a folytatd urbanizci s a gazdasgi s ipari nvekeds miatt. Az ram fogyasztsa a legtbb becsls szerint mg nagyobb mrtkben fog bvlni: majdnem 70 szzalkkal. E nvekeds legnagyobb rsze vrhatan a fejld vilgban fog bekvetkezni, s a tbbletfogyaszts nagy rsze az elrejelzsek szerint fosszilis tzelanyagbl fog szrmazni. De ha ezeket az ignyeket hagyomnyos tzelanyagokkal s technikval akarjk kielgteni, az tovbbi veszlyt jelent a termszeti krnyezetre, az emberek egszsgre s a nemzetkzi stabilitsra.
Az ghajlat melegedsrt leginkbb felels lgkri szn-dioxid-koncentrci biztonsgos szinteken val stabilizlsa a jelenlegi sznkibocsts legalbb 70 szzalkos cskkentst kveteli meg a tudomnyos becslsek szerint. (Adatbank - 2. bra.) Minl hamarabb elkezdik az orszgok a cskkentst, annl cseklyebb lesz az ghajlatvltozsi hats s annak kltsge. Mivel az ember ltal kibocstott szn-dioxid tbb mint 80 szzalka fosszilis tzelanyag elgetsbl szrmazik, az ilyen mrv cskkents nem lehetsges anlkl, hogy jelentsen s gyorsan ne javtank az energia hatkonysgt s ne trnnek t a megjul energiaforrsokra
|