Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Szia! Olivr vagyok!
 
Csivitel
ami pp eszedbe jut
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Krnyezetvdelem
Krnyezetvdelem : Krnyezettudatos vsrls

Krnyezettudatos vsrls

  2005.07.23. 12:39

Vsrlsainkkal hatssal vagyunk a krnyezetre. Egy krnyezettudatos vsrl igyekszik gy vsrolni, hogy minl kisebb szennyezst s energiapazarlst okozzon.

KRNYEZETTUDATOS VSRLS

Vsrlsainkkal hatssal vagyunk a krnyezetre. Egy krnyezettudatos vsrl igyekszik gy vsrolni, hogy minl kisebb szennyezst s energiapazarlst okozzon. Mindez egyni vlaszts s egyni felelssg krdse. Ahhoz, hogy vlasztani tudjunk, tjkozdnunk kell. Ha sokan vlasztjuk ezt az utat, megvltozhat a gyrtk s a kereskedk hozzllsa is, s ezzel sokat javulhatna a krnyezet llapota.

A fogyasztsrl

Vgeredmnyben a fogyasztnak kellene a dntseivel, vlasztsaival befolysolnia az ruvlasztk s - vgs fokon - a termels s a gazdasg alakulst. A valsgban azonban a helyzet pp fordtott: ma mr az elad nem kiszolglja vevit, hanem jl kiszmtott kampnyokkal megteremti a maga fogyaszti rtegt. A vsrl kiszolgltatott vlt, a pult eltt tancstalankodva csak a reklmok tmutatsai alapjn tud dnteni, hiszen az eladk egyre kevsb tudnak szakszeren tjkoztatni a termkekrl.

Dntseikben a krnyezeti szempontok alig jtszanak szerepet, hiszen az emberek tbbsgben mr fel sem merl, hogy vsrli dntseikkel hatatlanul befolysoljk krnyezetk (s ltalban a krnyezet) llapott. A krnyezetvdelmi problmk tlnyom rsze a fogyaszti trsadalom szemlletbl s mkdsbl ered. Az lland s fokozd fogyasztsra ksztets, a mestersges ignykelts okozza termszeti erforrsaink egyre gyorsabb fellst, a termelsbl fakad krnyezetszennyezst, a hulladkhegyek nvekedst. Elsdleges feladatunk - valamennyinknek - hogy tgondoljuk fogyasztsunk mennyisgt s minsgt, de mg inkbb azt a gondolkodsmdot, amely egyre jabb s jabb dolgok szerzsre serkent. Nem rt tudni pldul, hogy a hztartsokban keletkez hulladkok fele (vente fejenknt kb. 200 kg) csomagolsi hulladkbl ll.

Ezrt fontos, hogy odafigyeljnk arra, mit is vesznk. (Egyltaln szksgnk van-e arra, amit vesznk?) A tudatos tjkozds (nem a reklmok tjn!) ma mr etikai felelssg is. Tudnunk kell, hogy vsrlskor erklcsi dntseket is hozunk: pldul tmogatjuk-e az hbrrt dolgoztat cgeket vagy szemet hunyunk-e a krnyezetszennyezs felett (ld. lentebb: etikus fogyaszts). A gond persze ott van, hogy ezekhez a lnyegi informcikhoz igen nehz hozzjutni, hiszen nyilvn a cgek nem hozzk nyilvnossgra ktes gyeiket. Mgis prblkozni s figyelni kell. Remlhetleg az kolgiai fogyasztvdelem megersdsvel a krnyezettudatos vsrlk helyzete is knnyebb lesz.

Az kolgiai fogyasztvdelem olyan fogyaszti, vsrli magatarts meghonostsa a tudatosts, az informciterjeszts, a nyilvnossg s a jogrend talaktsnak eszkzeivel, amely elsdleges szempontnak tartja a krnyezet terhelsnek cskkentst. Ez mind mennyisgi, mind minsgi vltozsokat ignyel:

  • mennyisgi: a fogyaszts cskkentse, a tlfogyaszts elkerlse a szksgletek kielgtse mellett;
  • minsgi: a fogyasztsi, vsrlsi mintk talaktsa a termk krnyezeti tulajdonsgainak szem eltt tartsval (pl. krnyezetbart, helyi/hazai, termszetes anyagokbl kszlt, vegyszermentes termkek).

Alapelvek:

1. Az kolgiai fogyasztvdelem legfontosabb szablya az, hogy ne vegynk meg felesleges dolgokat. Ez nha nehz gy, mert nem mindig egyrtelm, mit is tekinthetnk annak. Nyilvn nem aszkzisre kell gondolni, de a mrtkletessget igyekezznk szem eltt tartani, hiszen minden, amit megvsrolunk: anyag s energia - s ma (2002) mr tbb mint 6 millirdan hasznljuk a Fld kszleteit.

Az akcik pldul nagyon is alkalmasak arra, hogy felesleges dolgok megvsrlsra csbtanak. Rvesznek arra, hogy cserljk le - egybknt mg mkd - eszkzeinket, hiszen "csak itt s csak most" vehetnk meg valamit olcsbban - s rtheten nem akarunk lemaradni egy soha vissza nem tr nagy lehetsgrl. Az, hogy ezltal pnzt kltttnk - pedig eredetileg nem is akartunk vsrolni - ltalban nem, vagy csak utlag jut esznkbe. Olcsbb termkeknl, aprcikkeknl az a veszly fenyeget, hogy e termkek rt csaknem "nullhoz kzeltjk", ezrt nyugodt szvvel tesznk bellk j sokat a kosarunkba. Az akcik azrt is fontosak a kereskedknek, mert az embereket becsbtjk a boltba, s ha mr ott vannak, bizonyra mst is fognak vsrolni.

2. Ha azonban mr vesznk valamit, akkor figyeljnk arra, hogy mibl s hogyan kszlt, milyen a csomagolsa, milyen messzirl rkezett, mennyire tarts, mennyi s milyen (pl. veszlyes?) hulladkot fog eredmnyezni, ha mr nem hasznljuk.

  • Nzzk elszr a csomagolsok krdst! Az zletekben kaphat termkek javt jelents mennyisg tbbletcsomagols fedi, mely a hztartsokba kerlve szinte azonnal a kukban vgzi. A fogkrmet tubusn kvl sokszor kartondoboz vja; a bonbonokat csillog-villog paprok, pukkans manyagok s kilomteres masnik kz rejtik; a lapka sajt minden egyes szelett manyag flia bortja; a gymlcst pedig vehetjk manyag flival betekert, habostott tlcn vagy esetleg ntapads rcdulval elltott zacskban. Ez a tlzsba vitt csomagols segti eladhatv tenni az rut. Minl sznesebbnek, gretesebbnek tnik klseje alapjn a termk, annl kvnatosabb a fogyaszt szmra, aki a mai rukavalkdban mr tbbnyire nem a tartalom, hanem a kllem s a mrkanv alapjn vlaszt. Szpnek teht szp (klsre), de gyakran teljesen felesleges ez a sok csomagols. A termk eladst megknnyti, de sok nyersanyagot s energit pocskolunk el gyrtsuk sorn, vgl hulladkhegyeinket szaportjk. A Fld erforrsai vgesek, s egyre inkbb csak az elkerlhetetlenl szksges dolgokra kellene fordtanunk ket. Hiba tallunk ki energiahatkonyabb vagy anyagtakarkosabb megoldsokat, ha kzben fogyasztsunk ennl jobban n, akkor sszessgben nem cskken az energia- s anyagfelhasznls. Mindekzben ne feledkezznk meg arrl sem, hogy fogyasztknt tulajdonkppen ktszer fizetnk a csomagolanyagrt: elszr a boltban, amikor a termkkel egytt ezrt is fizetnk, majd pedig szemtdj formjban, hogy a kuksaut eltntesse utunkbl.
  • Keressk a krnyezetbart termkeket s csomagolsokat, de legynk ezekkel is vatosak, hiszen az "ko", "bio", "krnyezetbart" jelzket ma mr ton-tflen hasznljk. Mindig gondolkodjunk el azon (a jzan paraszti sz sokszor elegend), hogy vajon ezek a jelzk az adott termk, csomagols esetben mit is jelentenek. (ld. a Krnyezeti jelzsek cm fejezetet.)
  • A vilgkereskedelem korban a boltokban elrhet termkek a vilg minden tjrl rkeznek hozznk, vagy ksz formban, vagy alapanyagknt illetve flksz llapotban. Az ezzel jr - elssorban kzti s lgi szllts krnyezetszennyez hatsait nem kell bemutatni. A freiburgi koinstitut tanulmnya szerint egy Nmetorszgban kaphat gymlcsjoghurt tlagosan 3800 km-t utazik mire az alapanyagok a feldolgozzembe, illetve onnan tovbb, a fogyaszthoz eljutnak. (ld. M IV/1) Ezrt is fontos elv a helyi, hazai termkek elnyben rszestse, nemcsak a hazai ipar tmogatsa, hanem a szlltsi tvolsgok (s az ebbl fakad szennyezs) cskkentse miatt is.
  • Az etikus fogyaszts a krnyezettudatos vsrlsnl szlesebb rvny megkzelts. Clja, hogy a fogyaszti dntsek rvn megvltoztassa a vllalatok trsadalmi, ember- vagy llatjogi ill. krnyezeti szempontbl etiktlan politikjt s tevkenysgeit. (ld. M IV/2)

A fentiek alapjn nhny gyakorlati tancs:

  • Csak azt vegyk meg, amire tnyleg szksgnk van!
  • Ne dljnk be minden akcinak!
  • Mindig rdemes mrlegelni s sszehasonltani az rufajtkat egymssal: ne a csicss csomagolanyag s/vagy a reklm alapjn dntsnk!
  • Figyeljnk oda a termk/csomagols arnyra egy-egy rucikk kivlasztsnl! A csomagolanyag olykor legalbb annyiba (ha nem tbbe! ld. pldul az alumnium italos dobozokat) kerl, mint maga a termk.
  • Bevezethetjk a "A felesleges csomagolanyagot hagyd a boltban!" mozgalmat is. A kereskedelem ltal rnk szott hulladk ne a mi szemtdjunkban tkrzdjn! (Azt azonban tudnunk kell, hogy elvileg csak a tbbes- s gyjtcsomagolsokat (pl. htszekrny dobozt vagy a tbb termk csomagolsra hasznlt kartondobozokat) hagyhatjuk a boltban bntetlenl.
  • A pnztrnl felajnlott manyag szatyor (mg ha ingyen is adjk) nagyszeren helyettesthet az otthonrl hozott kosrral vagy vszontskval.
  • Vlasszunk! A felknlt mrkk kzl ltalban akad olyan, aminek krnyezetvdelmi szempontbl jobb a csomagolsa: adagolflakonos/paprcsomagols szappan, manyagflakonos/veges mz, manyagzacsks/paprtasakos kristlycukor, tejsznhab spary/zacsks tejszn, stb.
  • Kerljk a tbb klnbz anyagbl ellltott kombinlt csomagolsokat (pl. manyag alumniumflia - karton sszellts iveves, tejes dobozok), mivel ezek gyrtsa igen szennyez, s jrahasznostsa sem megoldott.
  • Ne vsroljunk alumnium italos dobozban srt, dtt, svnyvizet! 1 db italos doboz energiaignye = egy naponta villanyborotvval borotvlkoz frfi 1 vi energiaignye. Kerljk az egyb fmcsomagolsokat (konzervek, tubusok) is!
  • J megolds, ha a termkeket visszavlthat vagy jrahasznlhat csomagolsban vesszk.
  • Lehetsg szerint vsroljunk jrahasznosthat ill. jrahasznostott anyag csomagolsokban! (Ez utbbit ltalban feltntetik a csomagolson, de vigyzzunk: a hrom egymsba fordul nyl hasznlatt senki nem szablyozza/ellenrzi, ppgy jellhet jrahasznostott, mint jrahasznosthat anyagot Az jrahasznosthatsg jelzse azonban egyltaln nem garantlja, hogy az adott csomagolst tnyleg jra is hasznostjk majd.)
  • Vlasszuk az utntlts kiszerelseket, hajtgzas palackok helyett a pumpsakat, golysakat!
  • Sok csomagolsi hulladk megsprolhat, ha piacon, esetleg kzvetlenl a termeltl vsrolunk, ahol az run se papr, se zacsk (ha esetleg adnnak, udvariasan vissza lehet utastani).
  • Piacon a savanysgot, cukrszdban az aprstemnyt sajt - magunkkal vitt - manyag dobozba lehet krni.
  • Igyekezznk konzerv, fagyasztott vagy ms mdon tartstott telek helyett frisset vsrolni!
  • Ha vlasztsainkkal a tarts, javthat dolgokat rszestjk elnyben, ritkbban kell azokat lecserlni, kidobni.
  • Lteznek olyan ruk is, amelyeknek van egyszer illetve tbbszr hasznlatos vltozatuk (pldul eldobhat illetve tarts borotva), ezeknl jobb az utbbit vlasztani. Az eldobhat termkek vgtelenl praktikusnak tnhetnek, m valjban hatalmas nyersanyagpazarlst s hulladktbbletet jelentenek.
  • Ne dljnk be a nyeremnyjtkoknak!
  • Vlasszuk a helyi, hazai termkeket! Szlltsuk kisebb krnyezetszennyezst jelent.
  • Keressk a biotermkeket! Ne mrgezzk magunkat s krnyezetnket feleslegesen!
  • Ne vsroljunk gnmanipullt (gnpiszklt) termkeket! ?
  • Kerljk az llatokon tesztelt termkek vsrlst!
  • Ne vsroljunk olyan cgtl, amelyrl tudjuk, hogy hbrrt, rossz krlmnyek kztt dolgoztatja alkalmazottait!

Az egyni cselekvs fontossga

Sokszor halljuk azt az rvet, hogy mit r mindez, mit szmt az n vlasztsom, hiszen a gyrtk/kereskedk gysem vltoztatnak knlatukon. Erre azt vlaszolhatjuk, hogy mindenkinek a maga feladata, a sajt felelssge, hogy mit vlaszt. Ha szmt neki a krnyezet vdelme, ha tenni akar rte valami, akkor tegye meg azt, amit meg tud tenni akkor is, ha ez "csak" ennyi, s akkor is, ha pillanatnyilag mg nem ltja cselekedeteinek hatsait. Csak akkor trtnik vltozs, ha elg sokan szavazunk cselekedeteinkkel is a krnyezet megvsa mellett. Ez a sok ember pedig csak gy jn ssze, ha mindenki egynileg igent mond.

Gondoljunk azokra a bojkottokra, amelyek valban tmegess, s pp ezrt sikeress vltak:

  • A Danone cg 2001-ben be akarta zratni gyri zemt (Gyri Keksz- s Ostyagyr). Mivel az a gyr az ott lakk jelents rsznek adott munkt, szleskr tiltakozs bontakozott ki a gyr bezrsa ellen. Nagyon sokan - s nem csak Gyrben - egyszeren nem vsroltak Danone termket. E bojkott hatsra a cg forgalma 10%-kal cskkent.
  • A Nestl vllalat a 80-as vekben kerlt tmadsok kereszttzbe a csecsemtpszerek feleltlen reklmozsa miatt. Klnsen a fejld orszgban folytattak agresszv kampnyokat (belertve ingyenes mintk osztogatst, krhzak szlszeti osztlynak megltogatst s tmogatst), azt a ltszatot keltve, hogy a tpszer jobb az anyatejes tpllsnl. Ez klnsen az alacsonyan iskolzott szegnyek krben, olyan terleteken, ahol nincs elegend tiszta ivvz, nagyon veszlyes. A tbbves bojkott hatsra Az Egszsggyi Vilgszervezet etikai kdexet hozott ltre az anyatejptl tpszerek forgalmazsra s reklmozsra vonatkozan. (Igaz, nmileg rontja az sszkpet, hogy a Nestl nhny vi "j magaviselet" utn a mai napig a kdexet megszeg mdon jr el.)
  • A Shell Oil vllalat az elmlt vtizedekben tbb bojkott-hadjrat clpontja volt: a dl-afrikai apartheid rendszer tmogatsa, illetve a dl-nigriai olajkitermels krnyezetkrostsa, valamint a katonai rezsimmel val egyttmkds miatt (ilyen mdon kzrejtszott a krnyezetszennyezs ellen harcol Ken Saro-Wiwa r s trsainak kivgzsben is). A kzelmltban nagy nyilvnossgot kapott egy kiregedett tengeri olajfrtorony elsllyesztse, amelynek hrre egsz Eurpa megmozdult vgl a Shell elllt a tervtl, s a kltsgesebb szrazfldi sztszerels mellett dnttt.

Helyi kzssgi rendszerek

Manapsg a termel s a fogyaszt kztt tbb "rukzvett" is ll (pl. feldolgoz, nagykeresked, kiskeresked), ami kapcsolatukat szemlytelenn teszi. A krnyezettudatos fogyaszts fontos alapelve ezrt az is, hogy olyan trekvseket tmogasson, amelyek e lnc lervidtsre trekszenek.

Ilyenek pl. a vilg tbb pontjn sikerrel alkalmazott n. "doboz-rendszerek". Ennek lnyege, hogy a vsrlk kzssge "szerzdst" kt egy mezgazdasgi termelvel (tbbnyire organikus gazdasggal), amely megllaptott rendszeressggel (hetente, kthetente) meghatrozott mennyisg (doboznyi) idnyzldsget szllt le a kzssg elosztst felvllal tagjnak, vagy tagjainak, s a tbbiek innen vihetik haza sajt dobozukat. Cserbe a kzssg tagjai megltogathatjk a gazdasgot, st idnymunkkat is vllalnak ott. A rendszer gy klcsns elnyket biztost: a vsrl ltala ismert forrsbl (megbzhatsg!), elre megllaptott ron rendszeresen ruhoz jut, a termel pedig bizonyos lehet abban, hogy termst kedvezen rtkesteni tudja, st kiegszt munkaerhz is jutnak. (Magyarorszgon a Galgafarm ill. a gdlli Nyitott Kert Alaptvny hasonl kezdemnyezsrl tudunk.)

Hasonl kezdemnyezs a nlunk kalka-kr nven ismertt vlt helyi cserekereskedelmi rendszer, amelynek tagjai a pnz kikszblsvel adnak-vesznek egyms kztt termkeket s szolgltatsokat. Ez egyben a piacon rosszul rtkesthet kpessgek elismershez is hozzjrul, kzssgteremt erejrl nem is beszlve. E mdszerek fontos mellkhatsa a szlltsi tvolsgok lervidlse. (A kalka-krkrl a kvetkez honlapon lehet bvebben olvasni: www.etk.hu/talentum)

 
ra
 
Naptr
2026. Jlius
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
 
Linkek
 
Szmll
Induls: 2005-07-03
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!