Komposztálás
2005.07.09. 11:45
Ha a kertben dolgozik az ember, elgondolkodik. Miért rakom műanyagzsákba a levágott füvet, mikor az a hasznomra is válhat? nem is beszélve a konyhában főzés közben keletkező hasznos "szemétről"!
Szó szerint kidobott pénz, hiszen utána mennyit költünk mű- és istállóból származó trágyára!
Elég a pazarlásból?
Komposztálható hulladék - kertben történő elhelyezés
Komposztálás a kertben... A komposztáláshoz sok tényező játszik fontos szerepet (a levegő, a nitrogén, a nedvesség, a meleg, a baktériumflóra, stb.)
Mi a komposzt?
Komposztnak nevezzük azt a földszerű, sötétbarna színű anyagot, amely szerves hulladékokból, maradványokból elsősorban mikroorganizmusok tevékenységének hatására jön létre megfelelő környezeti hatások mellett (oxigén, nedvességtartalom). A lebontás és átalakulás során mesterséges humusz képződik, amely jól irányított körülmények között a talaj humusz anyagaihoz hasonló, nagy molekulájú szerves anyag.
Kopmosztálható anyagok
A háztartási hulladék jelentős mennyiségben (kb. 30%) tartalmaz szerves anyagokat (ételmaradék, levágott fű, lomblevél stb.). A hulladéklerakóba kerülve ezek bomlásnak indulnak és különböző gázok (főként metán) keletkeznek belőlük. A hulladékégetőben nagy nedvességtartalmuk miatt rontják az égés hatásfokát. Szelektíven gyűjtve, majd megfelelően kezelve ezek a hulladékok komposzttá alakíthatók.
A megfelelő hely kiválasztása és előkészítése... A kert lehetőleg árnyékos részén lazítsuk fel a talajt egy ásónyomnyira, majd laza szálas hulladékot (faforgács, szalma) tegyünk rá. Erre kerülhetnek vegyesen a komposztáható szerves hulladékok rétegenként földdel és oltóanyaggal keverve. A komposzthalmot lehet dombformára építeni, vagy komposztkeretbe rakni, a földbe süllyesztett komposztgödör kevésbé tud szellőzni.
A megfelelő hőmérséklet, nedvesség és szellőzés biztosítása... A komposzthalmot rétegenként locsolni kell úgy, hogy egy maréknyi kevert komposztot összenyomva csepegjen belőle a víz. Ha a komposzthalom eléri az 1 méteres magasságot, párolgás ellen takarjuk be fűvel! A komposzthalmot célszerű havonta átforgatni úgy, hogy a külső réteg belülre kerüljön, ha pedig területe nagyobb 1 négyzetméternél, akkor hagyjunk benne szellőzőnyílásokat!
Az oltóanyagok... Biztosítják a baktériumoknak szükséges nitrogént. A legjobb komposztoltó az átrostált, félig-kész komposzt rostaalja, az érett komposzt, illetve a trágyafélék. Ennek hiányában más állati eredetű adalékanyag is alkalmazható, mint a szaruliszt, vérliszt, csontliszt, vagy fahamu, szénsavas mész, stb.
A komposzt érési ideje... A havonta átforgatott, beoltott komposzt három-négy hónap alatt válik féléretté, ekkor már földszerű, de fás részek még felismerhetők benne. Ezek a részek kb. fél év alatt bomlanak el, így jön létre az erdei talaj illatát és állagát idéző, érett komposzt, amelyet két hónap pihentetés után földdel keverve, vagy a felszínre szórva használhatunk fel növényeink táplálására. A közel egy éves érési időszak miatt célszerű két komposzthelyet készíteni, amíg az egyiket építjük, addig a másik háborítatlanul érlelődik.
|