Manipulált ételek
2005.07.23. 12:07
A genetikailag módosított növényekkel való kísérletezés 1994-ben kezdődött el az USA-ban, azóta világméretű verseny bontakozott ki e területen. A tevékenység ellenzői számos veszélyre hívták már fel a figyelmet.
Manipulált ételek A genetikailag módosított növényekkel való kísérletezés 1994-ben kezdődött el az USA-ban, azóta világméretű verseny bontakozott ki e területen. A tevékenység ellenzői számos veszélyre hívták már fel a figyelmet. Óvatosságra intenek, hiszen a géntechnológia segítségével manipulált növények környezeti, ökológiai, egészségügyi, társadalmi és egyéb kockázatai ma még nem ismertek. Az európai fogyasztók nagy része ezen okokból elutasítja a génmódosított összetevőt tartalmazó élelmiszereket. A génmódosítás kérdésköre heves vitákat váltott ki világszerte. A társadalmi tiltakozás az első amerikai génmódosított szójaszállítmányok megjelenése idején, 1996-ban kezdődött el. 1998-ban az unió de facto moratóriumot rendelt el a genetikailag módosított szervezetek behozatalára.
Fogyasztói tiltakozás A kereskedelmi korlátozást és a hozzá kapcsolódó törvényalkotási folyamatot fogyasztói nyomás kényszerítette ki. Az európai fogyasztók hetven százaléka ugyanis nemet mond a genetikailag módosított szervezetek felhasználásával előállított termékekre. Az elutasítás oka a génmódosított élőlények és a belőlük készült termékek által kiváltott, előre nem látható környezet- és egészségkárosító hatásokban keresendő. A fogyasztók GM-növényekkel szembeni nagymértékű bizalmatlansága az utóbbi idők élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos problémái (BSE, dioxin stb.) miatt tovább nőttek. Félelmeik indokoltnak látszanak, hiszen a tudomány e növények élettani hatásairól kevés ismerettel rendelkezik.
Nyitott kérdések Egy élőlény minden sejtjében sok ezer gén található, melyek kölcsönhatásban vannak egymással. Hogy hány kombináció lehetséges, nem tudjuk, mint ahogyan azt sem, hogy a génmódosítás során hová épül be az idegen gén. A tudósok ma még nem tudnak választ adni arra sem, hogy az idegen gén milyen változásokat idéz elő az élő szervezetben, miképpen hat a táplálékláncra, s milyen ökológiai problémákat okoz, ha elterjed a környezetben. Ez az oka annak, hogy számos európai áruházlánc olyan élelmiszereket keres, amelyek nem tartalmaznak génmódosított összetevőt.
Közömbös többség Az ellenzők aránya az osztrák és a francia fogyasztók között a legnagyobb. A Magyar Fogyasztóvédelmi Szövetség 2001-es felmérése szerint a hazai lakosság 70 százaléka inkább nem vásárolna génmódosított élelmiszert. A GFK Hungária is végzett ez irányú kutatást, mely szerint hazánkban a megkérdezettek közül a témát ismerők fele tartja károsnak a génmódosítást, míg a többség közömbösen áll hozzá a kérdéshez. A tájékozottság mértéke az iskolai végzettség függvénye. A diplomások 83 százaléka hallott már a génmódosításról, az alacsonyabb végzettségűeknek azonban csupán a fele rendelkezik információval e témával kapcsolatban. Kiderült az is, hogy a magasabb jövedelműek tájékozottabbak, körükben magasabb a génmanipulációt elutasítók aránya. A legnagyobb mértékben az egészséges táplálkozásra törekvők (arányuk nagyobb, mint tíz százalék) tartják károsnak a beavatkozást.
|