Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Szia! Olivér vagyok!
 
Csivitelő
ami épp eszedbe jut
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Környezetvédelem
Környezetvédelem : Hulladékos ABC

Hulladékos ABC

  2005.07.23. 12:35

Hajtógázos (aeroszolos) palackok, Papír, Elektronikai eszközök, Képeslapok, Textil, Festékkazetta

Hulladékos ABC

Legutóbbi számunkban kezdtük közölni készülő kiadványunk címszavait, amelyek a mindennapi életben segítenek a háztartási hulladékok mennyiségének csökkentésében. Várjuk az Olvasók ötleteit is!

Hajtógázos (aeroszolos) palackok

Védd az ózonréteget

Dezodorok, légfrissítők, hajlakkok, borotvahabok, tisztítószerek, gyógyászati készítmények, festékek, stb. kaphatók ilyen kiszerelésben. Ezek a palackok sokáig freon (CFC) hajtógázzal működtek, melyről megállapították, hogy nagymértékben felelős az ózonréteg elvékonyodásáért. A földfelszínen kiengedett CFC származékok ugyanis 10-15 év alatt elérik az ózonréteget, ahol az ibolyántúli sugárzás hatására klórgyökök hasadnak le róluk. A klórgyökök hatása szintén évtizedekben mérhető, ez idő alatt akár százezer ózonmolekulát is elpusztíthatnak. Szakemberek szerint a freon előállításának és felhasználásának azonnali, teljes leállítása esetén is (amiről pillanatnyilag szó sincs) további 30 évig folytatódna az ózon bomlása. Időközben már a freon helyett bevezetett dinitrogénoxidról, lágy freonokról (HCFC), propán-butánról(!) is kiderült, hogy hasonló problémákat okoznak (üvegházhatás, felmelegedés fokozása). Érdemes tudni, hogy a flakonokban 90 százalék hajtó- és mindössze 10 százalék hatóanyag található. Mivel az aeroszolos palackok újratöltésre, újrafeldolgozásra nem alkalmasak, alapanyaguk és az előállításukra fordított energia egyaránt a szemétben végzi. A vegyszerekkel, tisztítószerekkel, szigetelő habokkal, festékkel teli vagy félig telt palackok veszélyes hulladéknak számítanak.

Tipp: Lehetőleg kerüljük az ilyen kiszereléseket és használjunk hajtógáz nélküli, újratölthető (pl. tisztítószerek), golyós vagy pumpás (pl. dezodorok, illatosítók, lakkok) terméket! Ne használjunk CFC felhasználásával készült vagy CFC-t tartalmazó termékeket!

Papír

Látod? Ebben at évben túlélt egy nagy erdőtűzet!
Látod? Ebben at évben
túlélt egy nagy erdőtűzet!

Növényi rostból (általában fa) készült, értékes nyersanyag. Előállítása sokba kerül mind a környezet, mind a gazdaság számára: egy kg papír készítéséhez 2-3 kg faanyag, 350-700 liter víz és 8 kilowattóra energia szükséges. A fákat természetes erdőkből termelik ki (ez esetben számos állat- és növényfaj élőhelye pusztul, romlik a levegő minősége, borul a vízháztartás), esetleg ipari ültetvényekről nyerik (talajra, vízre, táplálékláncra negatív hatással lévő vegyszerhasználat, csökkenő biodiverzitás). A papírgyártás a világ energiafelhasználásának 4 százalékáért felelős, előállítása ezen kívül mintegy 2 ezer segédanyagot (vegyszerek, fehérítéshez használt klór, stb.) igényel, melyek a papírmalmokból a bizonyos fokig megtisztított szennyvízzel együtt az élővizekbe kerülnek. Minél fehérebb, fényesebb vagy színesebb a papír, előállítása annál nagyobb környezetkárosítást okoz. A színes lapok újrafeldolgozását ráadásul igencsak megnehezíti a bennük lévő festékanyag. Ma a teljes papírfogyasztás 48 százalékát világszerte a csomagolás(!) emészti fel, nyomtatás és írás céljára pedig 30 százalékot használunk el. A papírhulladék szelektív gyűjtésével és újrafeldolgozásával a fakitermelés, gyártás, hulladékképződés, stb. okozta környezeti ártalmak jelentős mértékben csökkenthetők, ám az elsődleges tennivaló a megelőzés, azaz a meggondolatlan és felesleges papírhasználat csökkentése marad.

Tipp: Ha takarékoskodni szeretnénk a papírral, írjunk, nyomtassunk, fénymásoljunk mindkét oldalára. A kis betűkarakter és a szövegkicsinyítés szintén papírtakarékosság! A félig használt papír másik oldala jó óvodai rajzpapírnak is. Irodai ügyintézés alkalmával (fax, belső levelek, stb. helyett) térjünk át az e-mail használatára! Ne fogadjuk el az utcán kínált szórólapokat, a reklámpostát lehetőség szerint mondjuk le vagy küldjük vissza a feladónak (lásd Dr. Kalas: Szemétposta c. kiadványa, KukaBúvár 2001. tavasz)! Újság, magazin vásárlására szövetkezzünk ismerősökkel, munkatársakkal: ha csereberéljük egymás közt a számokat, egyetlen példány több embernek is elegendő és még spórolunk is. A felesleges számokat adjuk tovább (pl. környékbeli nyugdíjasok, idősek otthona, könyvtár)! Könyvet vásároljunk antikváriumban, vagy járjunk könyvtárba! Papír törlőkendő helyett jó a textil konyharuha is. Keressük az újrahasznosított papírból és a klórmentes eljárással készített termékeket! Minél több elhasznált papírterméket juttassunk gyűjtőhelyre!

Elektronikai eszközök

Látod? Ebben at évben túlélt egy nagy erdőtűzet!

Az EU-ban évente 10-12 millió tonna elektronikai hulladék (számítástechnikai és telekommunikációs eszközök, adattároló lemezek, telefonközpontok, stb.) termelődik. Ezek általában nehézfémeket tartalmaznak, ezért veszélyes hulladéknak minősülnek, ráadásul fém illetve műanyag alkotórészeik kinyerése és feldolgozása sem megoldott. Külföldön elvétve már léteznek olyan szétszerelő üzemek, ahol hasznosítható (leginkább nemesfém) részeket nyernek ki, például tönkrement számítógépekből, ám ezek az anyagok a berendezések alkotóelemeinek csak töredékét jelentik. Magyarországon, becslések szerint 1,2 millió darab számítógép van használatban és a nemzetközi tendenciáknak köszönhetően a hazai kínálat is őrületes iramban ontja az egyre újabb és újabb modelleket. Emiatt egy-egy gép túlságosan hamar "évül el" és kerül a szemétbe. Bár már Magyarországon is létezik néhány újrahasznosító cég, ezek többnyire csak nagy tételben vásárolnak fel elektronikai hulladékot (min. 200 kg), és míg az általuk kinyert anyag külföldön kerül újrafeldolgozásra, addig a maradék szemét a hazai lerakókat gazdagítja.

Tipp: Elektronikai eszközeinket használjuk a lehető legtovább! A felesleges, kiöregedett, de még használható gépeket vigyük bizományi boltba, esetleg ajándékozzuk iskoláknak, családsegítő szolgálatoknak vagy a Pro Hungaris Alapítványnak (lásd Börze című keretes írásunkat). A javíthatatlan eszközöket próbáljuk felajánlani szervizeléssel foglalkozó vállalkozóknak, akik egyes darabokat tovább használhatnak cserealkatrészként! Vásárláskor tartsuk szem előtt, hogy a nagyobb gyártók többnyire már rendelkeznek ún. "zöld modellel"! Ezen gépek az alapanyag-felhasználás, súly és energiaigény tekintetében a régi típusoknál valamivel környezetkímélőbbek. Ha van rá lehetőség, vásároljunk olyan boltban, ahol beszámítják a régi berendezést!

Képeslap

A kereskedelmi kínálatban több változat is létezik. Kerüljük a hulladékos szempontból talán legproblémásabb "zenélő" képeslapot, hiszen hamar tönkremegy, ráadásul felesleges elektronikai hulladék marad utána vissza! Igyekezzünk celofánborító nélkülit vásárolni, illetve olyat, ami újrahasznosított papírból (többnyire barnás, szürkés vagy sárgás színű) készül! Kerüljük a "laminált" felületűeket, ezeket a festékanyagok és a képre préselt fólia miatt nehezebb újra feldolgozni!

Tipp: Olcsó, ötletes megoldás a saját készítésű képeslap. (Pl. a csomagolóanyagokból visszamaradó) karton egyik oldalára rajzolt, ragasztott ábrák kerülhetnek, a másikat címzéssel, bélyeggel és üzenettel lehet ellátni. Kreatív játéklehetőség a család apraja-nagyja számára.

Textil

Hazánkban néhány cég foglalkozik textilhulladék átvételével. Jobbára csak nagy mennyiségű pamuthulladék érdekli őket, amit általában géprongyként adnak tovább gyáraknak, üzemeknek.

Tipp: A háztartásokban természetesen ennél kisebb mennyiségű textilhulladék termelődik. A még jó állapotú maradék anyagokat óvodáknak, művelődési házakban működő kézműves köröknek vagy patchwork tanfolyam szervezőinek lehet felajánlani, ahol azokat foglalkozások alkalmával hasznosíthatják. A rosszabb anyagokat próbáljuk meg géprongyként beadni a környékbeli autószerelő műhelyeknek, vagy használjuk el saját garázsunkban, műhelyünkben!

Festékkazetta (nyomtató, fénymásoló)

A bennük található festékanyag miatt veszélyes hulladéknak minősülnek, tehát külön gyűjtendők. Veszélyes hulladék-gyűjtő udvarokban vagy lakossági veszélyes hulladék gyűjtés alkalmával adhatók le. A vállalatok a náluk keletkező üres kazettákat kötelesek veszélyes hulladék ártalmatlanításával foglalkozó cégekhez juttatni.

Tipp: Néhány hazai cég, vállalkozás felvásárolja a használt festékkazettákat, majd újratölti és eladja azokat. Érdemes ilyen irányú szolgáltatás után érdeklődni, illetve vállalkozókat keresni (lásd Börze). Csak azokat a típusokat vigyük hulladékudvarba, amelyeket nem lehet újratöltéssel hasznosítani!

Lugosi Bea

 
Óra
 
Naptár
2025. Szeptember
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
 
Linkek
 
Számláló
Indulás: 2005-07-03
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!