nizs
2005.08.05. 13:44
Az illolaj fokozza a lgutakban a csillszrk tevkenysgt, mivel rszben a tdn t vlasztdik ki. Ennek ksznheten kptet hats. Emsztsi rendellenessgeknl, felfvdsnl grcsold. tvgyjavt, fokozza az emsztszervek mkdst.
nizs |
|
A Kzp-Keleten s a Fldkzi-tenger keleti medencjben lv szigeteken shonos kznsges nizst a rmaiak vittk a mai Olaszorszg terletre. A rmaiak ltalnos egszsgjavt fszerknt hasznltk, tbbek kzt emsztst segt desszertekben. Plinius feljegyzsei szerint nem csak a leheletet frisstette, hanem meg is fiataltotta az embert. Ha valaki nizsnvnyt akasztott az gya fl, az elzte a rossz lmokat. Termesztse a kzpkorban egsz Eurpban elterjedt, s a fvszknyvek gyakori gygyrknt emlegettk. A XIV. szzadban I. Edward luxuscikknek minstette s adval sjtotta. |
|
Napjaink fitoterpija a nvny termst s annak illolajt hasznlja, hatanyaga az anetolt, metilkavikolt, nizsaldehidet tartalmaz illolaj. Grcsold, blgrcsold, kptet s antibakterilis hatsuk jelents. Az illolaj fokozza a lgutakban a csillszrk tevkenysgt, mivel rszben a tdn t vlasztdik ki. Ennek ksznheten kptet hats. Emsztsi rendellenessgeknl, felfvdsnl grcsold. tvgyjavt, fokozza az emsztszervek mkdst. Gyakran alkalmazzk ms gygynvnyekkel kombinlva.
Anise - A One Planet intenet oldalairl -
http://www.oneplanetnatural.com
(Pimpinella anisum), egynyri lgyszr nvny, mely a petrezselyemflk csaldjba tartozik (ernyõsvirgzatak - Apiaceae), melyet fõkppen termsrt termesztenek, melyet nizsmagnak neveznek, melynek ze igazi desgykrre emlkeztet. Apr, srgsfehr virgai laza ernyõvirgzatot kpeznek. A termse, vagy magja majdnem tojsdad alak, kb. 3,5 mm (0,12 inch) hossz s 5 hosszirny vgigfut barzda tallhat rajta. Az nizs magjnak desks, desgykrre emlkeztetõ aromja van s a petrezselyemflk csaldjba tartoz lassan nvekvõ egynyri nvny. A magot kora tavasszal elvetve kb. 3 lb (kevesebb, mint 1 mter) magas nvnykv fejlõdik. A csoportosan ll fehr virgai krlbell 3 hnappal az ltets utn jelennek meg, s a magokat tovbbi 1 hnap mltn gyûjthetjk be. A magokat kicspelik, majd a levegõn megszrtjk. A leszedskor a magvak vilgos zldes sznûek, sarl alakak s kb. 1/5 inch hosszak. Br az nizsmag ze flreismerhetetlenl az igazi desgykr zre hasonlt, mgsincs rokonsgban azzal az eurpai nvnnyel, melynek a gykere az desgykrlevet szolgltatja. Trkorszg, Spanyolorszg s Egyiptom az nizsmag legfõbb termelõi. Ezek kzl a nagyobb mretû, zesebb spanyol nizsmag szmt a legjobbnak.
Az nizsmagot elterjedten hasznljk cukrszstemnyek zestsre, s jellemzõ alapanyaga a nmet Anisbrod nevû kenyrflesgnek. A mediterrn trsgben s zsiban gyakran hasznljk hs s zldsgtelek zestsre. Mr a trtnelem elõtti idõktõl kezdõdõen hasznltk gygytsra fvekbõl ksztett nyugtat teban. Rmban, az elsõ szzad idejn hasznltk egy npszerû fûszeres stemnyben, melyet babrlevlben stttek, gy tartottk, hogy ez megvdhet a gyomorrontstl, az emsztsi zavaroktl.
1305-ben az angolok megvmoltk az nizsmag kereskedelmet, hogy abbl fedezzk a London Bridge javtsi kltsgeit. Nagyon npszerû zestõ az angoloknl, IV. Gyrgy kirly ruhit annakidejn nizsmaggal illatostottk. Az nizs az egyik legrgibb termesztett fûszernvnynk, mr az egykori egyiptomiak, grgk s rmaiak is ismertk. Az idõsebb Plinius azt lltotta, hogyha nizsmagot tesznek a prna al, akkor az megvd a rossz lmoktl. A rmaiak az nizst, mint telzestõt a kzpkortl hasznljk. 1619-ben a virginiai parlament elfogadta azt a trvnyt, hogy egy csaldnak, minden vben, legalbb 6 tõ nizst kell termelnie.
A "Shaker"-ek (egy amerikai szekta) az nizst, mint gygyt nvnyt hasznltk. Az illolajtartalma krlbell 2,5 %, melynek legfontosabb sszetevõje az anethole.Az illolajt hasznljk az abszint, az "anisette" s a Pernot likõr zestsre.
|