A lzermutatk komolyan krosthatjk a ltst
Illys Andrs 2005.07.09. 10:13
A Mayo Clinic orvosainak elszr sikerlt bizonytaniuk, hogy a ma mr ltalnosan elterjedt lzermutatk kpesek nagymrtkben krostani a ltst, ha a szemnkbe vilgtanak vele.
Els alkalommal sikerlt bizonytani, hogy a zld szn lzermutat (laser pointer), amelyet szinte brhol beszerezhetnk, kpes komolyabban is krostani a ltst. A Mayo Clinic szemszei egy pciensk beteg szemnek mtti ton trtn eltvoltsra kszltek, s ezt megelzen kiprbltk, hogy milyen hatssal van a szemre, ha a zld szn lzermutat fnye hosszabb idn keresztl a ltideghrtyra (retinra) vetl. Azt talltk, hogy a zld lzerfny elpuszttja a retina fnyrzkeny sejtjeit, mghozz elg gyorsan, akr mr egy percig tart kitettsg utn is.
A lzermutatkrl mr korbban kiderlt, hogy veszlyesek lehetnek a szemre. Tbb olyan eset is elfordult, amikor a replgpek pilti felszlls, illetve leszlls kzben ideiglenesen elveszettk a ltsukat, mert a szemkbe vilgtott a lzerfny. A lzermutatk hossz tv, ltsra gyakorolt specifikus hatsairl eddig sszegyjttt informcik viszont nem voltak elg meggyzek. Mostanig csak az volt nyilvnval, hogy a lzerfny kellen hossz kitettsg utn jelents mrtkben krostja a retint, vagyis a szemnek azt a rszt, ahol megkezddik a vizulis informcik feldolgozsa. A lzerfny nagyjbl ugyanolyan mrtkben krosthatja a ltst, mintha hossz idn keresztl kzvetlenl a Napba bmulnnk.
A British Journal of Ophthalmology cm folyiratban egy hosszabb cikk olvashat tizenngy olyan betegrl, akiknek a lzermutatk hasznlata kvetkeztben krosodott valamilyen mrtkben a ltsuk. A kutatk aggdnak amiatt, hogy br elg nyilvnvalak a lzerek hasznlatnak lehetsges veszlyei, a lzermutatkat mgis sokszor inkbb jtkknt kezelik, semmint olyan eszkzknt, amely akr ltskrosodst is okozhat. A vrs sznt kibocst lzermutatkat pldul sokan arra hasznljk, hogy hzillataikkal "jtsszanak", illetve hogy felkeltsk vele valakinek a figyelmt. A cikk szerzinek vgkvetkeztetse, hogy a retina krosodsnak elmletileg mindenkppen fennll a lehetsge, ha valaki a lzerfnnyel nhny msodpercnl tovbb vilgt bele a szemnkbe. A University of Dsseldorf kutati szintn hasonl kvetkeztetsekre jutottak a lzermutatk mindennapos hasznlatval kapcsolatban. Szerintk korltozni kne a lzerek eladst az letkor szerint, hogy a gyerekek s a fiatalabb generci ne juthasson ilyen knnyedn hozz ezekhez az eszkzkhz, mivel k azok, akik mg nem tudjk felmrni, hogy a lzerek helytelen hasznlata milyen kvetkezmnyekkel jrhat.
Illys Andrs
|