Szegek, kapcsok, kulcsok, hajtk, gomb- s ceruzaelemek, cipzrhz, pnzrme, veggolyk: ezeket lenyeltk. Babszem, bors, szivacsdarab, fmdrt: ezeket bedugtk. Toklsz, a nyri meztelenkeds emlke: ez magtl kerlt be. Hip, festkold s ms hztartsi vegyszerek: ezeket megittk. Flsorolni is lehetetlen, mi mindent kpes a gyermek - gy vagy gy - "magv tenni".
A Heim Pl Gyermekkrhznak egsz arzenlja van a gyermeki szervezetbe jutott idegen testekbl, tallt trgyakbl. De a mg sokat ltott s mindenre flkszlt orvosokat is ri meglepets, nem beszlve a szlrl, aki sokszor nem is tudja, mi az oka a gyerek furcsa tneteinek. Aztn szembesl vele. Mert bizony nem egyszer elfordul, hogy hiba keresi az anya a cumilnc biztosttjt, sehol nem leli. Azt viszont rzkeli, hogy a kicsi furn viselkedik, valami nem stimmel. Irny a szakember, aki vgl a baba nyelcsvbl halssza ki az eszkzt - nyitva!
Kiemelt szilnkok
Leginkbb az les szl, szablytalan alak, hrom centimternl nagyobb tmrj trgyak akadhatnak el - mondja dr. Pszthy Ildik sebsz, gasztroenterolgus. - Az elakads helye termszetesen klnbz lehet. Minden esetben tancsos mielbb szakorvoshoz vinni a gyereket. Ha a tpcsatornba kerlt a trgy, vagyis a gyerek lenyelte azt, megllaptjuk, pontosan hol van az idegen test. Majd narkzisban kiemeljk a szervezetbe jutott dolgot, ami persze nem mindig egyszer. A lenyelt trgyak krlbell hsz szzalka megakad a nyelcsben. Az gynevezett fels endoszkpos beavatkozssal mr nagyon sok idegen testet tvoltottunk el, az vegszilnktl kezdve a hajcsaton t a nyitott biztosttig. Ha viszont a trgy tljut a nyelcsn, megakadhat a gyomorban is, a tbbi esetben a belek tjn spontn tvozhat a szervezetbl.
Nagyobbakbl kihajthat
A lenyelt idegen test jellemzin tl az sem mellkes, mennyi ids a gyerek. Fm pnzrmt vagy elemet pldul a nagyobbak szervezetbl gygyszeres kezelssel is ki lehet "hajtani". Ha ez nem jelent megoldst, mindenkppen beavatkozsra van szksg. Egy alkalommal tbb rmt, sszessgben ht forintot talltak a gyerek szervezetben. Sajnos nem minden trgy jut a tpcsatornba, mg akkor sem, ha ppensggel oda val. A szakemberek szerint rendkvl veszlyesek az olajos magvak, ha a lgcsbe szaladnak. A tnetek riasztak: a gyermek khgrohamot kap, elkkl. Ksbb, ahogy a mag valamelyik fhrgbe kerl, a kicsi megknnyebbl, de ez ne nyugtasson meg senkit! A napraforg, a mogyor, a di vizet vonnak el a krnyezetktl, megduzzadnak, s elzrhatjk a mgttk lv tdrszt, radsul nem ltszanak a rntgenfelvtelen sem. Az orvosok szerint hatves kor alatt veszlyes effle tekkel knlni a gyereket, fleg akkor, ha a csemete ppen khgs, nths, mert egy apr khints utni llegzetvtel is behzhatja a magot a lgcsbe. Ha megtrtnt a baj vagy akr puszta gyannk van, indokolt az endoszkpos lgcsvizsglat. Minden, a lgcsbe kerlt idegen test trvnyszeren gyulladst okoz a hrgfalban, s ha nem tvoltjk el idben, akr a tdszvetet is elpusztthatja.
rulkod babszemek
Ritkbban, de elfordulnak urolgiai esetek is, amelyek flismerse sokkal nehezebb, mert ezek htterben legtbbszr szndkos cselekedet ll, amirl a gyerek szgyell beszmolni. Kisdedkorban persze jtkbl is dughat a pici idegen testet a hvelybe vagy a hgycsvbe, de az urolgiai gyek zme a kamaszokrl szl, akik legtbbszr nkielgtsket segtik klnbz trgyak, akr egy merev drt testbe helyezsvel. Szomor azonban, hogy - noha a kamasz keze van a dologban - a felntteket is terheli felelssg. Egy 12 ves kiskamasz pldul rendszeresen bevizelt, ami miatt testi fenytst kapott. Flelmben gy gondolta: elzrja a vizelet tjt, ezrt babszemeket dugott a hgycsvbe. A Heim Pl krhzba vrvizelssel kerlt. Egy szt sem szlt, s az orvosok rmlten nztk a rntgenfelvtelt, amin tumorhoz hasonl kp rajzoldott ki. Csak a nylt operci sorn llegezhettek fl, amikor szembe talltk magukat a babszemekkel. Sajnos az idegenkezsgre is van plda, fleg aprsgoknl, amikor perverz vagy pedoflis felntt a kicsivel val "jtszadozshoz" hasznl klnfle trgyakat. Spontn mdon csak egyetlen dolog, a toklsz kerlhet a gyermek szervezetbe. Jellegbl addan a f knnyen utat tall a testnylsokhoz, ezrt nyron rdemes legalbb egy apr nadrgocskval vni a kislnyokat.
Az idegen testek lenyelsn vagy testbe vezetsn kvl rendkvl veszlyes a mrgez anyagok, lgok, savak ivsa is. Az utbbi vekben drmaian ntt az ilyen esetek szma, fknt az 1-3 ves kisdedek krben. Legtbbszr a szli feleltlensg miatt szem eltt hagyott vegek tartalmba kstolnak a gyerekek. A manapsg hasznlatos szerek igencsak mrgezek, radsul jabb s jabb, mind ersebb anyagok jnnek divatba. Ilyen esetben szinte pnikszeren szakorvoshoz kell fordulni, mert a 24 rn bell elvgzett endoszkpos vizsglat nemcsak a diagnzis fellltsban, hanem a kezels elindtsban is dnt. A vegyszerek flmarjk a nyelcs nylkahrtyjt, st ki is lyukaszthatjk a nyelcsvet.
A kvetkezmny ggedma, sokkllapot, hallos kimenetel gyullads lehet. A szerencssen tvszelt gyulladsok pedig hegesedst hagynak maguk utn, ami annyira beszktheti a nyelcsvet, hogy a gyermek kptelen tpllkozni. Ilyenkor csak tbbszri, komoly mtt segthet a kicsin. m az operlt nyelcs sajnos mr soha tbb nem lesz ugyanaz, mint amivel a gyermek a vilgra jtt.