Jó ha tudjuk!
2005.07.09. 14:57
Önmagunk és nem utolsó sorban a kiváltot termékek NEM használatával környezetünkkért is tehetünk egy jó csokor levendulával!
Hogyan?
Aromás illatú, mutatós mediterrán eredetű félcserje. A gyógynövények, kertek, parkok sztárja. Virágai jellemzően kékeslilák vagy mélylilák, a növény felső részén virulnak. Elég csak megfogni őket, és kezünk egész nap illatos marad. Megfigyelések szerint riasztja a hangyákat és a levéltetveket, ezért a közelében lévő növények nem tetvesednek. Igénytelen, szárazságtűrő. Nem csoda hát, ha feltűnik a parkok, parkolók, bevásárlóközpontok zöldfelületein
Mivel épp most, a nyár közepén virágzik, jó alkalom arra, hogy csökkentsük a háztartásunkban lévő vegyianyagokat.
Virágzik a levendula! Ez jó hír azoknak, akik szeretnék elkerülni a felesleges és káros vegyianyagok használatát háztartásukban.
A levendulavirággal és szárral természetes módon tarthatjuk távol a molyokat a szekrényből, elég csak használt harisnyába vagy kis textilzacskóba csomagolt adagot berakni a ruhák közé.
Aki a légfrissítőként szeretné használni, egyszerű csokorba kötve elhelyezheti a szobában, vagy darabokra felvágva illatkosarat készíthet.
Vigyázat! A levendula értékes, molyriasztó illatanyaga a szárában található, ezt semmiképpen ne dobjuk ki, sőt, ha a lakás illatosítására használjuk a növényt, ügyeljünk arra, hogy a szárak szabadon maradjanak (és ne a vázában például).
A levendulavirágból készült főzet pedig természetes gyógyszer, amely görcsoldó, vérnyomáscsökkentő, vizelethajtó és a migrént enyhítő hatással bír.
Hova ültessük, ha van helyünk? |
A levendula tövet nyáron is elültethetjük, ha kellő nedvességet tudunk biztosítani számára kertünk legmelegebb és legnaposabb részében. Miután mediterrán származású, hidegzugokba ne kerüljön. A mésztartalmú, agyagos, tápanyagokban szegény talaj kiváló a számára. Igénytelen, jól tűri a szárazságot, és trágyáznunk sem kell. Csak a metszőollót vegyük kézbe néha. |
Néhány jó indok a természetes megoldások használatára
Háztartásuk tele van felesleges, és nem egy esetben káros vegyi anyagokkal, amelyek természetesen szervezetünkbe is bejutnak.
A WWF még 2003 decemberében vett vérmintát 47 személytől, akik Európa 17 országából érkeztek. Az önkéntes véradók között volt az Európa Parlament 39 képviselője és 4 megfigyelő a csatlakozó országokból, köztük Magyarországról. A vérmintákban 5 vegyületcsoportból származó, 101 mesterséges vegyszer jelenlétét vizsgálták (szerves klórtartalmú peszticidek, mint például a DDT, poliklórozott bifenilek, brómtartalmú tűzgyulladást gátló szerek, ftálsavak és nagy fluortartalmú vegyületek).
Minden egyes vizsgált személy vérében nagy számban találtak nem lebomló, a szervezetbe beépülő és mérgező vegyületet, mind az 5 csoportból. A keresett 101 vegyszerből 76-ot kimutattak a mintákból.
Az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet 2004 végén 76 légfrissítőt vizsgált meg és azt találta, hogy nem egy közülük allergiás tüneteket kiváltó, rákkeltő vegyianyagokat tartalmaz.
Érdemes tehát odafigyelni és még most bevásárolni a levendulát, amíg a szezon tart.
|