Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Szia! Olivr vagyok!
 
Csivitel
ami pp eszedbe jut
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Krnyezetvdelem
Krnyezetvdelem : Kzlekeds s vrosok

Kzlekeds s vrosok

  2005.07.23. 12:43

Egy vros lakhatsgt sok minden hatrozza meg: tbbek kztt az thlzat, a kzlekeds, a klvrosok, az pletek elhelyezkedse. S ugyanezek a dolgok hatnak a vrosi krnyezeti rtalmakra is. Hogyan pl fel ez a rendszer?

Kzlekeds s a vrosok

Egy vros lakhatsgt sok minden hatrozza meg: tbbek kztt az thlzat, a kzlekeds, a klvrosok, az pletek elhelyezkedse. S ugyanezek a dolgok hatnak a vrosi krnyezeti rtalmakra is. Hogyan pl fel ez a rendszer? Nzzk meg most ezt.

A vrosok s az thlzat

A vrosokat a szlltsi lehetsgek is alaktjk. Rgen a vrosokban a gyalogosan megtehet tvolsgok szabtak hatrt az letnek, a 19. szzad vgre viszont a villamos- s vasti snek minden irnyba kiterjesztettk a nvekv ipari vrosok hatrait. A 20. szzad elejre szak-Amerika s Eurpa klvrosait villamoson lehetett elrni, a gpkocsi elterjedse pedig mr lehetv tette, hogy a vrosok vletlenszeren fejldjenek. A vros alakja is befolysolja az letlehetsgeket s a termszeti erforrsok irnti ignyeket.

A vrosok alakulsban nagy szerepet jtszanak a klvrosok s a vrosi kzlekeds. Az utak, vastvonalak, kerkprutak megptsvel a vrosi hatsgok nemcsak az emberek kzlekedsrl dntenek, de arrl is, hogy hol pljenek majd az elrhet s kvnatos pletek, s hol vrhatk majd j szolgltatsi ignyek. s azzal, hogy meghatrozzk, hol lehet j pleteket emelni s milyen clra, nemcsak azok felhasznlsnak cljt jellik meg - laksnak, kereskedelmi vagy ipari clra -, hanem egyttal azt is, hogy az embereknek milyen messze kell utazniuk munkahelykig, vagy hogy lelmiszert vsroljanak, vagy napi gyeiket intzzk.

Az pletek elhelyezkedse meghatrozza egy vros lakhatsgt. Az utckat akkor npestik be a gyalogosok, ha zletek, zemek, hivatalok, laksok egymstl stnyi tvolsgban helyezkednek el. A vros zld terletei s parkjai hvss teszik az utckat, s megnyugtatjk az idegeket. Ezzel szemben cskken a kzssgi let, ha az ptszek tetszets irodahzakat s vsrl-stnyokat terveznek, amelyekben bellrl lehet gynyrkdni, s kzttk a parkolhelyekkel is csak a gpkocsival rkezknek okoznak rmt, de nem a gyalogosoknak. A felszabdalt vrosokban, ahol a szegnyek elklntve lnek egy-egy kerletben, gyakoriak a bnesetek.

Plda erre az Egyeslt llamok, ahol a 20. szzad elejnek helyi hatsgai - a krnyezeti rtalmakra s a zsfoltsgra vlaszul - olyan krzetestsi trvnyeket fogadtak el, amelyek gtat emeltek a tlzott laksrsg el, s gy korltoztk a fldhasznlatot, hogy azzal a lakhzakat s az zleti negyedet elvlasztottk egymstl. A gpkocsik kzremkdsvel a hzak, zletek, munkahelyek kztti, akr mg nagyobb tvolsgok is knnyen thidalhatkk vltak, ami az autt mg fontosabb tette. Az Egyeslt llamok vrosai a vilgon a legkevsb zsfoltak ugyan, de a lakosok leginkbb fggenek a gpkocsik hasznlattl. (Adatbank - 5. tblzat.)

A klvrosok elhelyezkedse a vros erforrs-ignyeit is befolysolja. Az pleteket vez fk vdenek a napfnytl s a szltl, gy cskken a lakk htsi s ftsi energiaignye. Ha a klvrosok nagy terleten helyezkednek el, tbb vz- s csatornacsre, energiavezetkre s tra van szksgk. Az elterpeszked vrosokban az ptanyag-igny is nagyobb. A vilggazdasgban az ptipar hasznlja fel az anyagok 40 szzalkt, a vilg faanyagnak egynegyedt. (Adatbank - A terjeszkeds korltai) Klnbz vltoztatsokkal a kzlekeds energiaignye tizedre is cskkenthet. Nhny nagyvrosban mr megindult a zaboltlan fejlds visszafogsa, fejlesztik a zld terleteket, s javtjk az ptkezsek minsgt. Szablyozzk, illetve sztnzik a vrosi res telkek beptst a kls zldterletek felhasznlsa helyett, felszmoljk az nknyesen kialaktott vrosrszeket, s fellvizsgljk a vrosi ptsi elrsokat.

A harmadik vilgbeli orszgok kaotikus vrosi fejldsnek oka elssorban abban keresend, hogy a lakossg 30-60 szzalka jogtalan letelepedknt l, s az jonnan ptett hzak 70-95 szzalka nem felel meg a mszaki elrsoknak. Azok, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy leglis ton hzat vegyenek, birtokba veszik a legingatagabb lejtket s folyvlgyeket. Nem valszn, hogy kilakoltatjk ket, de lehet, hogy vz- s villanyvezetket sohasem ltnak letkben. Pedig minden vrosban vannak olyan helyek, ahol a szegnyeknek is lehetne lakhzakat pteni, s ezek nem is lennnek drgk, hiszen a kzlekedshez s a szolgltatsokhoz mr amgy is elg kzel vannak. Curitibban a vros ki is jellt terleteket ilyen nem hivatalos teleplsek szmra.

Vrosok s a krnyezetvdelem

Nemcsak a klvrosok helyt lehet jobban megtervezni, hanem magukat az pleteket is. Az pletek, amelyeknek megvan a maguk vzellt, hulladkgyjt s energiaszolgltat rendszere, tulajdonkppen vrosi mikrokozmoszok. Az ilyen pletek klnsen alkalmasak arra, hogy jfajta decentralizlt energetikai technolgikat hasznljanak, pldul ramot szolgltat napelemeket, vagy fldgzzal zemel turbinkat, melyek ht is s villanyramot is termelnek. A krnyezetbart ptkezseket a vrosok azzal is tmogathatjk, hogy rendeletileg elrjk az pletek energiahatkonysgi kvetelmnyeit, s megkvetelik azt, hogy a kzpletek tervei eleget tegyenek a krnyezetvdelmi kvetelmnyeknek. A Dn Tervezintzet ltal kzztett vrosi krnyezetvdelmi irnyelvek 45 olyan koppenhgai ltestmnyt mutattak be, melyek a hagyomnyos pleteknl jval kevesebb vizet s energit hasznlnak fel, s a szerves hulladk komposztlsra alkalmas berendezsekkel is rendelkeznek.

A vrosokban nem fokozhat tovbb a gpkocsisrsg. Az Egyeslt llamokban vente 1 milli hektr mezgazdasgi fld esik ldozatul az t- s hzptsnek. Kormnyzati becslsek szerint Knban vente 200 000 hektr megmvelhet fldet nyel el a vrosfejleszts s az thlzat ptse. Jelenleg az ghajlatvltozst elidz, emberi tevkenysgbl szrmaz, vi 6 millird tonnnyi sznkibocsts 15-20 szzalkrt a kzlekeds a felels. 2030-ra Knnak elrelthatlag 828 milli vroslakja lesz. Ha k is annyit autznak majd, mint a mai tlag amerikai, akkor Kna - csak a vrosi szlltsbl addan - tbb mint 1 millird tonna szenet bocst a levegbe, ami nagyjbl azonos a vilg jelenlegi teljes, szlltsbl szrmaz kibocstsval.

A gpkocsihoz val ragaszkods, a kzlekedsi mdok vlasztknak hinya a trsadalmi egyenltlensgeket is nveli. Pldul az Egyeslt llamok egyes vrosaiban az autzs az egyetlen lehetsges mdja a kzlekedsnek, m a lakossg egyharmada tl fiatal, tl reg vagy tl szegny ahhoz, hogy voln mg lhessen. A fejld vilgban a lakossg 80 szzalka engedheti meg magnak, hogy biciklit vegyen, de csak 5-10 szzalka keres annyit, hogy gpkocsit vehessen.

A gpjrmvek a helyi s a regionlis krnyezetszennyezshez is hozzjrulnak. Az autk s a motorok kipufoggzaiban lv mrgez anyagok kz tartozik a szn-monoxid, a kn-dioxid, a nitrogn-oxidok, az apr szilrd szennyezdsek, s nha az lom. A vrosokon tlra terjed nitrogn s kn savast hatssal van a tavakra, erdkre s a gazdasgokra. A sok jrmbl szrmaz krosanyag-kibocstst nehezebb korltozni, mint a viszonylag kevs ll forrsbl szrmazt. Pldul az Egyeslt llamokban sikeresen cskkentettk a gyrkmnyekbl ered knt s nitrognt a tiszta leveg trvnynek mdostsval, de az autk nitrogn-kibocstsnak leszortsa mr nehezebb feladatnak bizonyult. Ennek kvetkeztben a savas es tovbb puszttja az erdket.

Gpjrmvek a vrosokban

A vilg egyes rszein a jrmvek okozta levegszennyezs tbb ember hallt kveteli, mint a kzti balesetek. 1996-ban Ausztriban, Franciaorszgban s Svjcban a jrmvekbl szrmaz szilrd szennyezdsek miatt ktszer annyi ember halt meg id eltt, mint balesetek kvetkeztben, lltja a WHO-tanulmnya. Napjainkban gyakran a gpkocsik kipufoggzai felelsek elssorban a vrosi levegszennyezsrt, ami vilgviszonylatban vente legkevesebb 3 milli letet kvetel.

A kipufoggzok a fejld vilg szmos vrosi krzetben is a levegszennyezs nvekv forrsai. Sok vrosban fleg kt- s hromkerek jrmvek kzlekednek, amelyek rendkvl szennyezek. Ezek tbbsgt egyszer, m szennyez kttem motor hajtja, amelyben az zemanyag egy rsze nem g el, s a kipufoggzzal egytt tvozik. A Vilgbank egyik felmrse szerint az ilyen motorral kzleked jrmvek tbb mint tzszer annyi szilrd szennyezdst bocstanak ki jrm-kilomterenknt, mint a modern autk, s nem sokkal kevesebbet, mint a dzelmotoros teherautk.

A motoros jrmvek kiszortjk az egyb kzlekedsi formkat, s fennakadst okoznak. Az olyan vrosok, mint Bangkok s Dzsakarta, kevsb srn lakottak, mint Prizs, Moszkva vagy Sanghaj, mgis tbbszr fordul el bennk kzlekedsi dug, mivel nincs sem j tmegkzlekedsk, sem megfelel kerkprtjaik s jrdik. Sao Paolo tlzsfolt tjai a legtehetsebbeket a levegbe tereltk, gy ez a vros bszklkedhet a harmadik legnagyobb helikopter-parkkal New York s Toki utn.

Sok vroslak szerint a kzti kzlekedsnek az egyik legnagyobb problmja a zaj. Hozzjrul a stressz okozta zavarok, a szv- s rrendszeri betegsgek s a hallsromls kialakulshoz. A zajrtalom klnsen kilezett Japnban, ahol a lakossg 30 szzalkt ri 65 decibel feletti zajszint -, ez a zajszint sok orszgban mr meghaladja a megengedett rtket -, valamint Eurpban, ahol ez a lakossg 17 szzalkt rinti.

A kzlekeds egyre nagyobb mrtkben jrul hozz az ghajlatvltozshoz. Vilgmretekben a kzlekedsbl szrmaz szn-dioxid arnya 1971-ben 17 szzalk volt, ami 1997-re 23 szzalkra ntt. A kzti kzlekeds nagyban elsegtette ezt az ugrst: a motoros jrmvek 1990-ben a kzlekedsbl szrmaz szn-dioxid-kibocsts 58 szzalkrt voltak felelsek, 1997-ben pedig mr a 73 szzalkrt.

Egy amerikai vizsglat is azt mutatta ki, hogy az autzssal sszefgg leveg- s vzszennyezs, ghajlatvltozs, a zaj s a balesetek kltsgei - 125 millird dollr - csaknem hromszorosa annak a 42 millird dollrnak, amit az autsok autplya-hasznlati djknt befizettek. A klnbz kutatk klnbz mdszerekkel arra a megllaptsra jutottak, hogy a kzti kzlekeds autsok ltal meg nem fizetett kltsgei a brutt hazai termknek krlbell 5 szzalkt teszik ki az ipari orszgokban, s mg tbbet nhny fejld orszgbeli vrosban.

 
ra
 
Naptr
2025. Janur
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
 
Linkek
 
Szmll
Induls: 2005-07-03
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!